Za 13 dekana rektor UNSA je sporan, studenti idu na saslušanje u policiju
Ako je pitati Senat, Tarik Zaimović ostaje rektor Univerziteta u Sarajevu. Ishod je to dvije sjednice Senata. Međutim, 13 dekana koji su ranije inicirali održavanje izvanredne sjednice za odabir vršioca dužnosti rektora, nisu se ni pojavili. Saga se nastavlja, a studenti idu na saslušanje u Ministarstvo unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo.
Univerzitet nije blokiran, nesmetano funkcioniše - zaključci su sjednice. Kao i to da studenti prate i podržavaju sve odluke Senata, ali unatoč tome – Ministarstvo unutrašnjih poslova pozvalo je dva člana Studentskog parlamenta UNSA na saslušanje 24.12. u svojstvu svjedoka jer su prisustvovali izbornoj sjednici Senata održanoj 3. jula ove godine.
„Mi nećemo tolerisati takav odnos prema studentima - da studenti, kao neki posljednji kriminalci, budu pozivani da daju neke izjave u određenim svojstvima i da govore o bilo čemu na taj način. To su najbolji studenti, koji se odluče da budu dodatno studentski aktivisti i borci za studentska prava“, kazao je Imran Pašalić, predsjednik Studentskog parlamenta UNSA.
Sloboda od političkog pritiska Univerziteta je na prvom mjestu – jasan je stav Tarika Zaimovića. On iznova ponavlja kako sva pitanja Univerziteta trebaju biti riješena bez intervencije Kantonalne inspekcije ili resornog ministarstva, a tako i njegovo imenovanje.
„Sva pitanja o kojima trebamo da diskutujemo - diskutujemo isključivo na nadležnim tijelima UNSA, a nikako pozivajući eksterne institucije da djeluju na UNSA. Jedan od najvažnijih zakčljučaka danas jeste zaštita autonomije, gdje želimo da sva pitanja rješavamo na Senatu“, istakao je rektor Zaimović.
S tim se ne slaže Kantonalna inspekcija i resorno kantonalo ministarstvo. Niti 13 dekana koji su tražili izbor v.d. rektora jer je, kako tvrde, Zaimovć nezakonit. Sjednicu su tražili, ali se nisu pojavili. Stav 13 anonimnih dekana krije se u u anonominom pismu upućenom medijima.
„Sve dok se naložene mjere Ministarstva ne izvrše i Univerzitet ne vrati u okvire potpunog zakonskog djelovanja, a time i funkcionalnog institucionalnog upravljanja, nećemo moći učestvovati u sjednicama Senata. Ovo nije čin opstrukcije, već izraz naše odgovornosti prema zakonu i akademskoj zajednici. Samo na taj način možemo zaštititi integritet naše institucije i povjerenje koje nam je ukazano“.
No, 33 dekana koja su bila na sjednici Senata još jednom su potvrdili izbor Tarika Zaimovića za rektora UNSA. Pitanje je ko i kako će riješiti pravni status UNSA dok traje spor između rektora i ministarstva. Tek je jedno sigurno – dok traje spor, upisa Tarika Zaimovića kao rektora u sudski registar neće biti.
federalna.ba