Kriza na UNSA i zaposlene i studente dovela u neizvjesnost
Ko su odgovorni za agoniju visokog obrazovanja? Zamislite da su na čekanju oni koji su stigli do diplome. Zamislite da se spekulira ima li ili nema novca za one koji obrazuju nove generacije. Sve to smo mogli čuti i pročitati posljednjih dana. Umjesto rješavanja problema: njihova odgoda, pa tako umjesto danas - Senat Univerziteta u Sarajevu će zasjedati, ipak, u srijedu. Incijativu za vanrednu sjednicu je podnijelo 13 dekana kako bi bio imenovan vršitelj dužnosti rektora. Prethodno su Kantonalna inspekcija i Ministarstvo za nauku, visoko obrazovanje i mlade utvrdili nepravilnosti u njegovu izboru.
Da se dovodi u pitanje postojanje i uspješno funkcionisanje jednog Univerziteta – u civilizacijskoj praksi nije slučaj. No, mjesecima svjedočimo drugačijem. Univerzitetski profesori zamalo su ostali bez plata, a studenti bez svojih diploma. Takva vrsta nesigurnosti rezultat je još spornog imenovanja rektora Tarika Zaimovića. A to imenovanje trn je u oku i za 13 univerzitetskih dekana, koji tražili imenovanje novog vršioca dužnosti.
“Članovi senata, ukupno njih 32, potvrdili su da, ipak, vanredna sjednica Senata bude održana nakon redovne sjednice. Svakako ćemo adresirati pitanja koja oni istaknu i vidjeti šta su nam mogući odgovori. Ja vas samo molim da pogledate odredbe zakona koji garantuje autonomiju Univerziteta u Sarajevu i državnog zakona i kantonalnih propisa - ne možete nam vi govoriti šta treba da radimo, kako da imenujemo vršioca dužnosti, a posebno nije uredu držati taoce Univerziteta u Sarajevu plaćama - to nije primjereno”, kaže Zaimović.
Plate profesorima su danas zvanično i isplaćene. Ispred rektorata poručili su da prvobitna prepreka za isplatu nije imala nikakve veze s potpisom rektora. Podsjećamo, Zaimovićeva pozicija je osporena rješenjem Kantonalne uprave za inspekcijske poslove na osnovu koje ni Zaimović ni prorektori nemaju pravno valjan status ovlaštenih osoba. I dok Kantonalna uprava stoji ispred svojih nadležnosti, Univerzitet cijelu situaciju smatra brutalnim kršenjem zakona.
“Ne možete jednom subjektu narediti kakvu odluku će donjjeti. On je u potpunosti samostalan u donošenju svojih odluka i tu imamo veliki problem. Inspekcija nije poništila odluku, kao što ni ministrica nije poništila izbor rektora zato što niko od njih nema tu nadležnost. Oni su isključivo taj problem vratili nazad na Senat, koji ima nadležnost”, ističe Zaimović.
U međuvremenu, Kantonalni sud u Sarajevu odbacio je tužbu Univerziteta u Sarajevu protiv resornog ministarstva. Što dodatno komplicira situaciju. Obračun na relaciji politike i Senata. Gdje su studenti? Pitali smo i njih koliko su uopće svjesni stanja na Univerzitetu? Razočaravajuća je nezainteresiranost i neupućenost u temu – uglavnom ne žele odgovarati na naša pitanja.
“Žao mi je da se na ovakav način politika odnosi prema Univerzitetu. Ovo se nikad nije dešavalo. Kao Studetnski parlament uspjeli smo objezbijediti da ti studenti nemaju nikakvih poteškoća u pogledu ostvarivanja svojih prava s obzirom na to da će uvjerenja o položenim ispitima do trenutka izdavanja diplome važiti kao diploma, kao važeći dokument. Tako da oni neće biti oštećeni. Onih 20% studenata s najboljim prosjekom također neće biti oštećeno”, poručuje Imran Pašalić, predsjednik Studentskog parlamenta Univerziteta u Sarajevu.
Ali oštećeno je mnogo toga. Zato i jesmo tu gdje smo. Struku ne pitamo, kulturu i obrazovanje ne uvažavamo. Umjesto konkretnih incijativa nastupa opća letargičnost, a obrazovne institucije postaju teren za obračun politike. Sve dok jednom ne bude prekasno.
federalna.ba