Vijeće ministara BiH o rješavanju radno-pravnog statusa bjegunca Zorana Galića
S obimnog dnevnog reda sjednice Vijeće ministara Bosne i Hercegovine povučen je Prijedlog izmjena i dopuna Pravilnika o unutrašnjoj organizaciji Agencije za državnu službu Bosne i Hercegovine.
Prije nego što je povučen sa sjednice Vijeća ministara, o izmjenama Pravilnika o unutrašnjoj organizaciji Agencije za državnu službu govorio je zastupnik u državnom parlamentu Jasmin Emrić. On je kazao da se planiranim izmjenama nastavlja "trend cijepanja, trojčenja“, kako je rekao, institucija BiH jer se njime planira osnivanje novih unutrašnjih samostalnih odjeljenja u Mostaru i Banjaluci:
“Mi postavljamo pitanje zašto? Koji je razlog? U materijalima koji su nam bili dostupni nismo pronašli odgovor niti smo uvjereni da je opravdano osnivanje novih odjeljenja u Banjaluci i Mostaru. Također, ovim Pravilnikom povećavaju se izdvajanja iz budžeta za ova nova dva odjeljenja za nekoliko stotina hiljada KM, jer potrebno je kupiti poslovne prostore, urediti ih te osigurati sredstva za plaće. Predviđeno je povećanje za osam službenika – po četiri u Mostaru i Banjaluci. Ne vidimo opravdanost. Trebalo je jačati Agenciju i kadrovski i u svakom drugom smislu u skladu s postojećim Pravilnikom o Agenciji”, rekao je Emrić.
Emrić je istakao i da aktualna nacionalna struktura zaposlenih u Agenciji ne održava zakonski propisanu normu kada su u pitanju Bošnjaci. Delegat u Domu naroda državnog parlamenta Džemal Smajić ističe da je Trojka, otkako je došla na vlast i ušla u koaliciju s HDZ-om i SNSD-om, njima prepustila ključne funkcije:
“Trojka je nas Bošnjake svela na svega 20% na rukovodećim pozicijama i mjestima direktora raznih agencija za 14–15 mjeseci. Ako se ovako nastavi trend, Bošnjaka će biti svega 10% iako nam Ustavom pripada 50%, a sve po Popisu iz 2013. godine. Radi se o potpunoj decentralizaciji institucija BiH, slabljenju institucija BiH itd.”, rekao je Džemal Smajić, delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH.
Smajić je pozvao ministre Trojke da ne glasaju za razrješenje i penzionisanje Zorana Galića te da učine sve kako bi se on smijenio s dužnosti zamjenika direktora Državne agencije za istrage i zaštitu bez prava na otpremninu. Podsjećamo, pred ministrima danas je i Inicijativa za rješavanje radno-pravnog statusa Zorana Galića, a na prijedlog direktora SIPA-e Darka Ćuluma:
„Ovdje je očigledno sinhronizovano djelovanje HDZ-a i SNSD-a da se usvoji ova inicijativa i omogući Galiću da bude nagrađen otpremninom od 25 hiljada maraka.“
Hoće li na slučaj Galić biti stavljena tačka i na koji način – vidjet ćemo nakon sjednice Vijeća ministara. Prije sjednice ministar pravde BiH Davor Bunoza podsjetio je da je Nezavisni odbor Parlamentarne skupštine BiH u kojem su, podsjećamo, tri člana bliska HDZ-u, izbjegao zauzeti jasan stav i Vijeću ministara BiH predložiti isključivo smjenu Galića.
Ministar Bunoza kazao je da je u Hrvatsku poslao zahtjev za izručenje Zorana Galića za kojim je raspisana i crvena Interpolova potjernica, no da odgovor nije stigao pa je sasvim logično pitanje hoće li se Zoran Galić naći pred bh. pravosudnim organima. Podsjećamo, njega se tereti za izvršenje krivičnih djela: primanje dara i drugih oblika koristi i zloupotreba položaja ili ovlaštenja zbog čega je i pobjegao u Hrvatsku, iskoristivši činjenicu da pored bh. državljanstva ima i hrvatsko.