Večeras u Mostaru promocija knjige "Feministička čitanka"
(Izvor: Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke)

Večeras u Mostaru promocija knjige "Feministička čitanka"

Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke/znanosti organizira u petak, 19.01.2024. godine, u Mostaru – Galerija kraljice Katarine, s početkom u 18:00 sati, predstavljanje knjige "Feministička čitanka", autorica dr. sc. Damirke Mihaljević, vanredne profesorice i dr. sc. Martine Planinić, docentice na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru.
 
"Feministička čitanka" je objavljena u okviru izdavačke djelatnosti Ministarstva, kao 21. knjiga u ediciji Izdanja Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke/znanosti, a nastala je iz želje da se u bh. javnom prostoru aktueliziraju feminističke teme, s obzirom da se u današnje vrijeme feminizam vrlo često ne razumije ili se razumije pogrešno.
 
U ime izdavača, na promociji će se obratiti federalna ministrica obrazovanja i nauke prof. dr. Jasna Duraković.
 
Također, o knjizi će, pored autorica, govoriti: dr. sc. Silvana Marić-Tokić, izvanredna profesorica, Filozofski fakultet Sveučilišta u Mostaru i dr. sc. Đorđe Obradović, docent, Sveučilište u Dubrovniku-saopćeno je iz Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke.
 
Feminizam je u velikoj mjeri utjecao na tokove društva; kritizirao patrijarhalno naslijeđe, promijenio i tradicionalno poimanje politike pa su, zahvaljujući upravo feminizmu, pitanja poput nasilja u obitelji, odnosa između muža i žene, roditelja i djece postala javna pitanja. Feminizam se kontinuirano dotiče i pitanja participacije žena u politici, raskoraku između primjene i učinka pozitivnih zakonskih propisa u tom smislu. Poznata je i činjenica da je žena  u svim državama svijeta, čak i onim najrazvijenijima, još uvijek manje prisutna u parlamentima od očekivanoga postotka.
 
"Najvažnija figura početka razvoja feminističkog pokreta svakako je dramska spisateljica i esejistkinja Olympe de Gouges. To što je u vrijeme revolucionarnih gibanja u Francuskoj zaboravila vrline svoga spola platila je smrtnom kaznom na giljotini. To je bila poruka svim ženama ukoliko su se usudile mijenjati postojeće norme. Ideja de Gouges zračila je i jačala svijest o dubokoj nepravdi koja se nanosi ženama. To je početak modernog doba u kojem su postavljeni univerzalni zahtjevi za ljudskim pravima i slobodama"-istakla je jedna od autorica dr. sc. Damirka Mihaljević, u razgovoru za Hrvatski medijski servis.
 
federalna.ba/FMON
 
promocija knjige