Prilog Amre Ličina

Uspješno obavljena prva transplatacija srca u BiH

Početkom augusta na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu obavljena je prva transplantacija srca u Bosni i Hercegovini nakon što je porodica preminulog 21-godišnjeg mladića Rijada Heldovca dala saglasnost za doniranje organa. Iz Kliničkog centra je saopćeno da je operacija, kojom je rukovodio dr. Nermin Granov, uspješno obavljena, a da se pacijent Aldin Hajdarević oporavio i danas napustio Klinički centar Univerziteta u Sarajevu.

U Javnoj ustanovi Kantonalna bolnica Zenica početkom ovog mjeseca uspješno je obavljena eksplantacija organa sa moždano mrtvog donora, starosne dobi od 21 godinu, što je rezultiralo prvom transplantacijom srca u historiji Bosne i Hercegovine, koja je obavljena na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu. Federalni ministar zdravstva Nediljko Rimac uputio je čestitke timu Kliničkog centra te istakao da je ovom operacijom otvoreno novo poglavlje u razvoju transplantacijske medicine. Dodao je da iskustva Hrvatske i Španije govore da za uspješnu transplantaciju treba imati educiran kadar i informisanu javnost:

"Pacijentu Aldinu Hajdareviću želim dobro zdravlje i da čuva novo srce. Želim istaknuti da sve ovo ne bi bilo moguće bez predanog rada tima Kantonalne bolnice Zenica, najuspješnije donatorske bolnice u BiH koja je u posljednjih deset godina ostvarila značajne rezultate. Posebnu zahvalnost i poštovanje upućujem porodici donora koja je svojom plemenitom i nesebičnom odlukom o doniranju organa, drugima podarila novi život."

U ime Kliničkog centra medijima se obratila doktorica Sabina Prevljak, koja je kazala da je značajan uspjeh rezultat zajedničkog rada uposlenika. Ova operacija predstavlja prekretnicu u medicinskoj historiji zemlje, otvarajući nove mogućnosti za razvoj kardiovaskularne hirurgije u regionu. Srce je transplantirano pacijentu koji je dugo čekao na ovu vitalnu operaciju. Naime, pacijenti koji trebaju transplantaciju organa u BiH nalaze se na dugim listama čekanja, a jedan od razloga je i slaba svijest građana o važnosti doniranja organa:

"Transplantacija srca je historijski uspjeh za bh. zdravstvo i najveći uspjeh koji smo postigli do sada. Ovaj značajan uspjeh rezultat je zajedničkog i predanog rada vrijednih i odgovornih ljekara, kao i ostalog medicinskog i nemedicinskog osoblja koje svakodnevno zajedno rade u službi unapređenja zdravstvenih usluga i daju ogroman doprinos u jačanju zdravstvenog sistema BiH.“

Doktor Nermin Granov, koji je bio na čelu tima koji je uradio prvu transplantaciju srca, rekao je da je 800 profesionalaca tokom posljednjih šest godina educirano da bi jedna ovakva operacija na kraju mogla biti izvršena u Bosni i Hercegovini. Napomenuo je da su u edukacijama tokom prethodnih šest godina pomogle kolege iz Slovenije.

„To je bila kompletna logistika, od materijalne, kadrovske opreme, koja je bila potrebna da se svede u jednu nit da bi se mogla izvesti ova operacija, koja je bila samo završni čin. Naš put koji je krenuo 2018. godine sa kolegama iz Kliničkog centra Ljubljana. Bez njihove podrške, u smislu edukacije i supervizije, ne bi bilo moguće. Dobili smo dozvolu u junu 2022. da možemo izvoditi transplantaciju srca, ali od tada do sada se nije desilo da imamo donora. Zato bih zahvalio njegovoj porodici. Meni je na ponos što smo zaokružili jedan oblik liječenja, kada su srce i bolesti srca u pitanju, jer sada imamo zaokruženu cjelinu. Na neki način smo dali novu vrijednost životu ljudi koji žive u BiH.“

Pacijent Almir Hajdarević koji je dobio srce rekao je da je na Kliniku došao teško bolestan i da nije mogao hodati.

"Uz pomoć dobrih doktora predložili su mi da ugradim pumpu. Ja sam pristao. U međuvremenu se desio preokret da mi se javi donor, da sve ode u drugom smjeru. Ja sam malo pun emocija pa se gubim već.. Ali, dobro se osjećam od prvog dana. Proveo sam sedam dana na intenzivnoj njezi. Ostalih sedam dana sam proveo na odjelu i danas sam rekao da li bih još mogao ostati, tako mi je dobro... Zahvalio bih se puno donorima, osoblju i mom timu koji je oko mene proveo 24 sata. Porodicu donora sam kontaktirao i zahvalio im se. Osamdeseto sam godište, osjećam se ko da imam 30 godina."

Podsjećamo, Hajdarević je dobio srce od Rijada Heldovca iz Zavidovića, 21-godišnjaka koji je preminuo od posljedica povreda zadobijenih u teškoj saobraćajnoj nesreći. Rijadova porodica, otac majka, brat i sestra, odlučili su donirati Rijadove organe te tako nekome spasiti život. Osim srca, donirani su i bubrezi koji su transplantirani na Klinici za urologiju Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu, pod vodstvom Osmana Hadžiosmanovića. Prva transplantacija srca u našoj zemlji predstavlja važan korak naprijed za zdravstveni sistem Bosne i Hercegovine, posebno u oblasti transplantacione medicine, koja se suočava s brojnim izazovima zbog ograničenih resursa i infrastrukture. Uspjeh ove operacije rezultat je bliske saradnje zdravstvenih ustanova u Zenici i Sarajevu.