Uz Nacionalni dan svjesnosti o bibliotekama u BiH
Biblioteke (nacionalna, visokoškolske, školske, javne i specijalne) će snažnom promocijom biblioteka, svojih bibliotečkih usluga i uopće, informacijskih i bibliotečkih nauka podsjetiti građanke i građane na važnost učešća biblioteke u izgradnji društva znanja. Spomenute aktivnosti će se paralelno odvijati i u Mostaru, te Bihaću, gdje su partneri u realizaciji LNSS projekta, Kantonalna i univerzitetska biblioteka Bihać, te Sveučilište u Mostaru.
Povodom Nacionalnog dana svjesnosti o bibliotekama u BiH, UNSA će u prostorijama i ispred Fakulteta za kriminalistiku i sigurnosne studije, organizirati dodađaj "Zasadi drvo", kada će prisutne pozdraviti Nadina Grebović-Lendo, direktorica Biblioteke Univerziteta u Sarajevu i Markus Kedziora, direktor Biblioteke Goethe instituta BiH.
Uslijedit će predavanje Eve Hackenberg iz Goethe-Instituta u Varšavi koja će govoriti o temi: „Zelene i održive biblioteke“.
Predavanje, koje organiziraju Goethe-Institut Bosna i Hercegovina i Biblioteka Univerziteta u Sarajevu, namijenjeno je bibliotekarima akademskih i javnih biblioteka, studentima bibliotekarstva, ali i svima koji su zainteresovani i koji žele da pristupe temi održivosti javnih ustanova.
Okrugli sto „Biblioteke i kolekcionari“ biće održan u Rektoratu Univerziteta u Sarajevu. Ovaj događaj dat će uvid u bogatstvo i važnost knjiga, istražujući odnos između knjiga i njihovih vlasnika, kao i doprinos kolekcionara bibliografskom naslijeđu.
Uvodničarka i moderatorica okruglog stola bit će prof. dr. Senada Dizdar (Filozofski fakultet Univerziteta u Sarajevu.
Na okruglom stolu svoje stručno znanje i iskustvo kroz izlaganja podijelit će prof. dr. Asim Zubčević (Univerzitet u Sarajevu), dr. sci. Enes Kujundžić, mr. Narcisa Puljek-Bubrić (Bošnjački institut - Fondacija Adila Zulfikarpašića) i Ejla Ćurovac, MA (Gazi Husrev-begova biblioteka).
Prof. dr. Asim Zubčević govorit će o temi „Knjige i njihovi vlasnici prema sarajevskim kasam defterima: 1707 – 1828“, dok će dr. sci. Enes Kujundžić prisutne upoznati sa izvanrednim doprinosom kolekcionara knjiga Osmana Asafa Sokolovića bibliografiji Bošnjaka, istražujući važnost privatnih kolekcija u razvoju kulturnog naslijeđa. Mr. Narcisa Puljek-Bubrić će u svom izlaganju „Od privatne zbirke do javnog dobra“ predstaviti put od privatnih zbirki do javnog dobra, pružajući uvid u proces transformacije privatnih kolekcija u kulturnu baštinu. U svom izlaganju „Vrijedne privatne kolekcije u fondovima Gazi Husrev-begove biblioteke“ Ejla Ćurovac, MA, podijelit će sa prisutnima znanje o vrijednim privatnim kolekcijama koje su postale dio bogatstva Gazi Husrev-begove biblioteke, naglašavajući važnost čuvanja i dijeljenja kulturnog blaga.
Okrugli sto „Biblioteke i kolekcionari“ donijet će dublje razumijevanje uloge biblioteka i kolekcionara u očuvanju kulturne baštine.
Nacionalni dan svjesnosti o bibliotekama u BiH ima za cilj da kroz zajedničke aktivnosti biblioteka utiče na podizanje svijesti o ulozi i važnosti biblioteka, najprije u obrazovnom sistemu kroz afirmacija čitanja, promociju pisane riječi i različite edukacijske sadržaje, ali i podsjećanje na uloge biblioteka u razvoju informacionog i participativnog društva, unapređivanju socijalnog i ekonomskog razvoja društva kroz omogućavanje pristupa izvorima informacija za poboljšanje života i standarda, razvijanje rodne ravnopravnosti, obezbjeđivanje inkluzivnosti, kvalitetnog obrazovanja i smanjivanje nejednakosti.