videoprilog Adise Smailagić (Dnevnik 2)

U Pojasu Gaze prvi put nakon 25 godina zabilježen slučaj dječije paralize

Humanitarna katastrofa u Pojasu Gaze: Registriran je prvi slučaj dječje paralize. Od veoma zarazne bolesti koja može, naročito kod male djece, prouzrokovati trajnu paralizu i smrt, oboljela je desetomjesečna beba. Lijeka nema. Iz UN-a pozivaju na sedmodnevni prekid borbi kako bi bila provedena kampanja cijepljenja. U pitanju je više od 600.000 djece. Treba mir, a mira nema ni u naznakama. 

Prvi put nakon 25 godina u Pojasu Gaze zabilježen je slučaj dječije paralize. Virus koji je u svijetu istrijebljen redovnom vakcinacijom pronađen je kod 10-mjesečne bebe iz centralnog dijela Gaze. Potvrdili su to testovi provedeni u Jordanu.

“To dijete nikad nije dobilo priliku da primi dvije kapi vakcine protiv dječije paralize. Pozivam međunarodnu zajednicu i sve koji kontroliraju dešavanja u svijetu da zaustave ovaj strašni rat u Gazi”, poručio je palestinski ministar zdravlja dr. Madžid Avni ebu Ramadan.

Ponovnu pojavu virusa omogućili su očajni uvjeti za život, jer Palestinci, doslovno, žive na ulicama preplavljenim smećem i otpadnim vodama, ali i kolaps zdravstvenog sistema u malenoj palestinskoj enklavi koja već više od deset mjeseci svakodnevno trpi razaranja i bombardiranja.

“Vidite li osip na koži moje djece? To je od života u kampu. U šatorima ima crva i velikih insekata zbog nedostatka čiste vode, kao i zbog otpada nakupljenog u blizini. Živimo u vrlo lošim uvjetima”, ističe jedan stanovnik Gaze.

Poliovirus najčešće se širi kanalizacijom i kontaminiranom vodom i veoma je zarazan. Može uzrokovati paralizu i potencijalno je smrtonosan. Najugroženija su djeca mlađa od pet godina. Lijek ne postoji, ali je vakcina protiv dječije paralize veoma efikasna u sprečavanju širenja virusa i bolesti.

“Svjetska zdravstvena organizacija šalje više od milion poliovakcina u Gazu, koje će biti podijeljene u narednim sedmicama. Otkrivanje poliovirusa je znak da virus cirkulira unutar zajednice, čime se sva nevakcinisana djeca dovode u rizik”, upozorio je generalni direktor WHO-a dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus.

“Uz uništen zdravstveni sistem, nedostatak vode i sanitarnih uvjeta, situacija s kojom ćemo se, možda, suočiti u Gazi mogla bi biti veoma loša. Moguće je da će više ljudi umirati od zaraznih bolesti nego od ranjavanja”, istakao je dr. Ayadil Saparbekov, lider tima WHO-a za vanredne situacije na palestinskoj teritoriji.

Ujedinjeni narodi pale alarm. Pozivaju na hitni, barem sedmodnevni prekid vatre, kako bi se omogućilo agencijama da pokrenu kampanju vakcinacije.

“Prvom fazom bilo bi obuhvaćeno oko 640.000 djece mlađe od 10 godina. Apeliram na sve strane da smjesta omoguće konkretne garancije za humanitarnu pauzu za kampanju suzbijanja širenja virusa. Da razjasnim, vakcina protiv poliovirusa je mir i hitni humanitarni prekid vatre”, rekao je generalni sekretar UN-a Antonio Guterres.

Izrael koji je ranije odbijao apele za prekid vatre iz humanitarnih razloga dobro je svjestan opasnosti koju predstavlja izbijanje zaraze poliovirusom. Stoga su krajem jula počeli vakcinisati vojnike raspoređene u Gazi.

“Ne znamo šta da radimo. Tražimo da nam osiguraju jednostavnu stvar, a to je vakcinacija za našu djecu. Kako će djeca preživjeti bez vakcine”, pita Hitam Diab, raseljena osoba.

Palestinska djeca, pokazali su izrelski zvaničnici više puta do sada, nisu važna. Ali trebaju biti svjesni da bi se, ako se virus ne zaustavi, mogao proširiti daleko van granica Pojasa Gaze. Jer, virusi ne mare za linije razgraničenja.

federalna.ba

Pojas Gaze dječija paraliza