Prilog: Miranda Fejzagić

U Kalesiji uhapšen 22-godišnjak, prijetio da će dići u zrak policijsku stanicu i školu, u Sarajevu nove lažne dojave o bombama u školama

Šest od ukupno sedam uhapšenih osoba na području Bosanske Krupe i Bihaća, osumnjičenih za terorizam, uz Izvještaj o počinjenom krivičnom djelu biće predato u nadležnost Tužilaštva Bosne i Hercegovine. U međuvremenu, nastavlja se trend lažnih dojava o postavljenim bombama, a u Kalesiji je jedna osoba uhapšena zbog prijetnji da će dići u zrak policijsku stanicu i školu. U javnosti se sve glasnije čuje stav struke da je sistem zakazao.

Pripadnici Sektora kriminalističke policije MUP-a Tuzlanskog kantona i Odjeljenja kriminalističke policije Policijske uprave Kalesija identifikovali su i uhapsili osumnjičenog 22-godišnjeg mladića, nakon što je telefonski dežurnom službeniku u Policijskoj stanici Kalesija uputio ozbiljne prijetnje da će u vazduh dići policijsku stanicu i školu u Kalesiji. Portparol Tužilaštva Admir Arnautović:

„Nakon ovakve prijetnje, to je podrazumijevalo protokole i procedure koje policija mora poduzeti, tako da je izašla na teren, evakuisano je osoblje i šest škola na području Kalesije i policijske stanice. Jedinica za kontradiverzionu zaštitu izvršila je preglede. Nisu pronađene nikakve eksplozivne naprave niti neke zapaljive naprave, međutim, on je nakon toga lišen slobode zbog osnova sumnje da je počinio krivično djelo 'ugrožavanje sigurnosti'. Predat je uz izvještaj o počinjenom krivičnom djelu ovom tužilaštvu. Biće ispitan i nakon toga će se Opštinskom sudu u Kalesiji predložiti određivanje mjere jednomjesečnog pritvora.“

Istovremeno, u nekoliko srednjih škola u Kantonu Sarajevu jutros je stigla dojava o postavljenoj bombi. Ovakve dojave pristižu četvrtu sedmicu zaredom, dok policija uporedo hapsi osumnjičene. Škole u kojima je dojavljeno da je postavljena bomba su evakuisane kao i prethodnih dana, da bi pripadnici MUP-a Kantona Sarajeva pregledali prostorije i utvrdili da li je dojava lažna. Nastava će u tim školama biti nastavljena online, kako je rađeno i prethodnih mjesec dana. Roditelji su nezadovoljni ovakvim načinom rada škola uslijed vanredne situacije, zbog toga što ga ne smatraju dovoljno kvalitetnim. Policija je do sada privela najmanje 12 srednjoškolaca zbog sumnje da su dojavljivali bombe, a prema nezvaničnim informacijama, osumnjičeni se međusobno poznaju te se vjeruje da su krivi i za lažne dojave u drugim gradovima. Nekoliko njih je zadržano u pritvoru, a protiv svih uhapšenih je podnesena krivična prijava. Svi su maloljetni, osim jedne osobe. Proteklih dana lažne dojave upućivane su i u drugim kantonima. Portparol MUP-a Tuzlanskog kantona Adnana Sprečić upozorila je da se radi o krivičnom djelu i da svaka dojava iziskuje izlazak na teren policijskih snaga i hitnih službi:

„Uprava policije napominje da se u ovom slučaju angažuje veliki broj kako kadrova u Upravi policije, MUP-a, materijalno tehničkih resursa, tako i drugih interventnih ekipa. Da roditelji povedu više računa, da dodatno razgovaraju sa svojom djecom na ovu temu, posebno iz razloga što se u ovim slučajevima radi o krivičnom djelu za koje mogu biti krivično odgovorni i maloljetnici i njihovi roditelji, u zavisnosti od toga o kojem se krivičnom djelu radi.“

Sociolog Midheta Mumić i psihoterapeut Alma Tihić upozoravaju da za odgoj djece nisu odgovorni samo roditelji te apeluju na razgovor sa djecom:

„U biti, svi društveni elementI jednako snose odgovornost za sve ono što se trenutno dešava. Primarno, socijalizacija je najbitnija u svemu tome. Odgoj djeteta koji podrazumijeva tu primarnu socijalizaciju unutar porodice, pa tek onda obrazovni element, dakle, sekundarna socijalizacija i slično. Naravno da postoje remetilački faktori. Jedan od njih je negativan uticaj vršnjaka koji treba preduprijediti na vrijeme.“

„Najprije treba razgovarati s djetetom, znači razgovarati o odgovornosti djeteta. Ali, prije svega, škola bi prije nego roditelji trebala da preuzme odgovornost na sebe, odnosno da sankcionišu dijete i škola je ta u kojoj se desi prijava i škola je ta koja svojim poduzetim mjerama mora pokazati i tom i svoj ostaloj djeci da su takva ponašanja nedolična i da će ona biti sankcionisana.“

Kada je riječ o napadu na policijsku stanicu u Bosanskoj Krupi, koji je okarakterisan kao čin teroriznma, istragu je preuzelo Tužilaštvo Bosne i Hercegovine, a maloljetnom počiniocu određen je jednomjesečni pritvor. Budući da je tokom istrage pronađen i novac, istražuje se i postojanje elemenata kaznenog djela finansiranje terorizma. Federalna uprava policije preduzela je niz mjera i radi u saradnji sa MUP-om Unsko-sanskog kantona. Putem međunarodne policijske saradnje, stupila je u kontakt sa Europolom, sa ciljem prikupljanja korisnih informacija u vezi sa profilom na društvenim mrežama koji je koristio maloljetni izvršilac. Također, radi se na identifikaciji osoba koje su bile u komunikaciji s njim.