U četvrtak u Sarajevu promocija romana "Melun"
U Centru za kulturu i edukaciju „Safet Zajko“ u četvrtak, 01. februara 2024. godine bit će upriličena prva promocija romana "Melun", autora Envera Čolakovića koji se prvi put objavljuje - 90 godina nakon što je i napisan, sa početkom u 19:00 sati.
“Melun je, po vlastitom priznanju autora (Enver Čolaković, rođen u Budimpešti 1913.-umro u Zagrebu 1976) bio preteča velikog, svevremenog Čolakovićevog romana Legenda o Ali-paši. Pored svih umjetničkih vrijednosti koje oba romana imaju, oni su i jedna od najboljih podloga dokumentiranja i trajnog memoriranja prelijepog jezika koji se je nekada koristio u ovoj našoj prelijepoj zemlji Bosni i Hercegovini. Tek usput rečeno, tada se je po sarajevskim, čaršijskim sokacima prokletnik oslovljavao riječju – melun”.
Nakon što je 90 godina stajao u rukopisu, potpuno nepoznat javnosti, “Melun” je objavljen 47 godina nakon piščeve smrti. Iz izdavačke kuće „Connectum” izražavaju duboku zahvalnost porodici i nasljednicima Envera Čolakovića čijom susretljivošću je ovaj roman ugledao svjetlo dana.
Prvo predstavljanje romana "Melun"- do sada neobjavljeni rukopis bosanskohercegovačkog pisca Envera Čolakovića, poznatog po svom čuvenom djelu "Legenda o Ali-Paši", organiziraju Općina Novi Grad Sarajevo i Centru za kulturu i edukaciju „Safet Zajko”.
Na promociji će govoriti: Esad Čolaković, sin autora, Halid Kadrić, bosanskohercegovački književnik, Muhidin Džanko, univerzitetski profesor i Ajet Arifi, direktor izdavačke kuće „Connectum“, koja je i objavila ovaj roman.
Pored promotora, odlomke iz knjige čitat će akademski glumac, Mirza Mušija.
Ulaz je slobodan-saopćeno je iz Centra za kulturu i edukaciju Safet Zajko.
Ispravljajući nepravdu vremena, u kojem je Enver Čolaković, plodni bh. prozaist, pjesnik i prevodilac, dugo bio prešućivan i zatajivan, prolazeći kroz vlastite nedaće na razmeđu antifašističke borbe i historijskih previranja na balkanskim prostorima, izdavač je u predgovoru objavljene knjige zapisao:
“Malo je izdavača u svijetu koji se mogu pohvaliti da su objavili knjigu koja je punih devedeset godina (!) čekala svoje prvo štampanje. Melun je napisan davne 1934. godine. Sada je to historijski roman. Ali samo zbog, ako se tako može kazati, tehničkih razloga; vrijeme i ambijent u kojem je radnja romana smještena. Dijalozi glavnih protagonista u romanu su nešto sasvim suprotno historijskom. Nevjerovatno je do koje mjere su ta viđenja, stavovi, razumijevanja, očekivanja, stremljenja aktualna i ovovremena za sve nas sa južnoslavenskih prostora ili, kako se to danas najčešće kaže, regiona. Možda baš višak historije, na balkanskim prostorima permanentno prisutan, najviše doprinosi toj aktualnosti ovog romana. Kao što je, možda, taj višak historije i glavni razlog maćehinskom odnosu spram književnog opusa Envera Čolakovića.
Nevjerovatna je i razina naše aljkavosti i nemara spram vlastite kulturne historije, književne baštine i spisateljske zaostavštine autora Envera Čolakovića. Jedva da smo posjedovali i šturu informaciju o postojanju ovog rukopisa. Connectum ga objavljuje integralno, bez bilo kakvih uredničkih dotjerivanja i skraćivanja, osim minimalnih, nužnih leksičko-pravopisnih intervencija”-navode iz Izdavačke kuće Connectum.
O romanu “Melun” koji je Enver Čolaković počeo pisati još kao mladić, a zbog okolnosti Drugog svjetskog rata" uspio završiti tek 1950. (ponovo rekonstruišući dva nedostajuća poglavlja) sam autor je za života zapisao:
„Osnovna misao Meluna da čovjek otrovan strašću za stjecanjem kapitala ne može da se svojom voljom izmijeni i preodgoji, već da je za to potrebna korjenita; izmjena društvenog sustava, mislim da je u romanu dovoljno plastično iznesena, kao i ilustracija vremena ekonomske krize iz koje su izrasli i fašizam i nacizam i koje je danas – historijsko“-saopćeno je povodom objavljivanja knjige iz IK Connectum.
federalna.ba
federalna.ba