U Buturović polju privremeno naselje sa stambenim kontejnerima
U Buturović Polju uskoro bi trebalo biti uspostavljeno privremeno naselje, nakon što su dostavljeni stambeni kontejneri za stanovnike koji su ostali bez svojih domova usljed poplava i klizišta. Pripadnici civilne zaštite i spasioci nastavljaju potrage za nestalim mještanima Konjica i Jablanice. Stanje se djelimično stabilizuje, ali trebat će mjeseci da se stradala područja očiste i infrastruktura za vodu i električnu energiju ponovo uspostavi.
Iz Hrvatske je stiglo 15 stambenih kontejnera, a tokom noći pristiglo je i 20 iz Turske. Dopremanju su, kako je objavila agencija Anadolija, prisustvovali gradonačelnik Konjica Osman Ćatić i turski ambasador Sadık Babür Girgin:
„Našli smo tri osobe još dvije osobe tražimo. Preko 200 kuća je doživjelo oštećenje, 15 kuća je potpuno uništeno zato što ih je odnijela poplava. Iselili smo pet sela tako da jednostavno komisije su na terenu i utvrđuju činjenično stanje.“
"Turska je među prvima stigla na teren i to je pokazatelj našeg bratstva. Isto tako, kada je prošle godine našu zemlje pogodio snažan zemljotres, spasilačke ekipe iz Bosne i Hercegovine, iz grada Konjica, došle su da nam pomognu. Mi smo večeras dopremili prvi dio naše pomoći u Konjic. "
Privremeno naselje biće smješteno u Buturović Polju za porodice koje nemaju odgovarajući smještaj, kaže Husein Hodžić, pomoćnik gradonačelnika u Službi za civilnu zaštitu i vatrogastvo Grada Konjica.
„Ja očekujem danas da će se ta kompletna infrastruktura struje, vode i kanalizacije sve da će biti tokom dana možda i završeno. Ukoliko to uspijemo tokom dana to uraditi onda bi već sutra montirali kontejnere obzirom da se oni vrlo lako montiraju“.
Proživljenu paklenu noć s 4. na 5. oktobar niko neće moći zaboraviti, a zbog užasa i straha ne želi se ni vratiti Lejla Zalihić, koja je uspjela spasiti kćer Asju.
„I zove mama. Ja idem spasiti nečije dijete nisam uopšte znala da je ona“.
Otklanjanje vodenih nanosa, u kojim su i dijelovi kuća te drugi predmeti i stvari trajaće dugo, kaže Amir Haketa.
„Znači strinu su našli za amidjom još tragaju dole u Jablaničkom jezeru.“
Spasilački timovi nastavljaju raditi na pronalasku stradalih na području Jablanice i Konjica. Na terenu su domaći spasilački timovi, kao i timovi iz susjednih država. Osim njih, angažovan je veći broj volontera koji pomažu u dostavi hrane, lijekova i saniranju nastalih šteta na ugroženim području.
Iz Operativnog centra Civilne zaštite Hercegovačko-neretvanskog kantona su naveli da je uspostavljena putna komunikacija za Doljane. Magistralni put M-17, kako je ranije saopćeno, funkcionalan je, a federalni premijer Nermin Nikšić za Federalnu televiziju kaže:
„Na putu M17 uspostavljena potpuno komunikacija, riješeni su problemi koji postoje, međutim, upravo zbog akcija spašavanja ne puštaju saobraćaj, osim za interventna vozila“.
Danas bi Vlada Federacije BiH mogla donijeti odluku da se obnovi saobraćaj na magistralnom putu M-17 od 19 sati uvečer do 7 sati ujutro", najavio je Nikšić, "dok bi tokom dana i dalje prolazila samo vozila s odobrenjem kako se ne bi ometali radovi na rašćišćavanju terena u Donjoj Jablanici i potraga za nestalim osobama." Otklanjanje otpada i nanosa provodi se i u drugim područjima pogođenim poplavama. U naselju Gojevići, Općina Fojnica, vodena bujica nosila je sve pred sobom, kaže Robert Ivić.
„Mi smo ovdje živjeli i prije se rijeka izlijevala ali ovako nešto nismo doživjeli. Ne dao Bog nikome. Ja sam u Njemačkoj inače a majka mi tu živjela.Ona je osam sati provela u vodi nisu mogli da joj priđu da pomognu kolika je bujica bila. Žena polupokretna je sjedila u sobi i držala se za krevet , čekala da li će neko uspjet doći da je spasi. I Bogu hvala uspjeli su. Sad sam je smjestio u dom u Fojnici.“