Prilog Ermine Jalimam

Svjetski lideri na Generalnoj skupštini UN-a o Gazi, Libanu, Ukrajini, Sudanu....

U Nju Jorku danas počinje generalna debata 79. zasjedanja Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, na kojoj će se okupiti više od 140 svjetskih lidera i predstavnika država. Među učesnicima su i predsjedavajući predsjedništva BiH Denis Bećirović i ministar vanjskih poslova Elmedin Konaković.

Okupljanje lidera zemalja UN-a, jedan od najvećih diplomatskih događaja u svijetu ove godine, održava se u sjeni sve većih kriza, sukoba i ratova širom svijeta. Zato se očekuje da dešavanja u Gazi i sve veća mogućnost eskalacije rata na Bliskom istoku, kao i rat u Sudanu i Ukrajini, budu na dnevnom redu rasprava. Za očekivati je da u fokusu bude situacija u Gazi, koju je UN već definirao “paklom na zemlji“. Upravo je o temi “Zaštita civila u oružanom sukobu: solidarnost s palestinskim narodom”, na sastanku ministara vanjskih poslova Pokreta nesvrstanih zemalja, koji je održan na marginama 79. zasjedanja Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, govorio ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković. "Kao žrtve genocida imamo dužnost zahtijevati od moćnika da zaustave zločine u Gazi", poručio je Konaković:

"Ne samo da nas svijet nije zaštitio, nego je dozvolio da srpske snage ubiju gotovo 8400 civila u gradu, koji je bio proglašen kao UN-ova sigurna zona. Napadnuti smo od strane moćno naoružanih srpskih snaga, dok je UN nametnuo embargo na oružje, zabranjujući nam da osiguramo oružje za odbranu naših domova, naših porodica i naše zemlje. Na mnogim mjestima u Bosni i Hercegovini žrtve su prisiljene živjeti rame uz rame s pojedincima koji su ih mučili. Iako je to krivično djelo, veličanje osuđenih ratnih zločinaca je uobičajeno i koriste ga čak i neki izabrani vladini službenici", utvrdio je šef bh. diplomatije.

 "Stoga", istakao je Konaković, "danas imamo dužnost zahtijevati od onih, koji imaju moć, da odmah zaustave najbrutalnije klanje djece, žena, staraca, muškaraca i svih civila u Gazi. Te lekcije bolno su naučene u Srebrenici prije 30 godina, a sada nemojte praviti iste greške", poručio je ministar Konaković čije su poruke, međutim, izazvale negativne reakcije u našoj zemlji, odnosno manjem bh. entitetu. Članica bh. Predsjedništva Željka Cvijanović i predsjednik RS-a Milorad Dodik izjavili su, među ostalim, da Konaković nije predstavnik BiH te da na međunarodnim forumima predstavlja isključivo sebe i u svoje ime, kako kažu, iznosi laži.

Istovremeno je  predsjednik Srbije Aleksandar Vučić u New Yorku  najavio da će odlikovati predstavnike država koje su, kako je rekao, „bile na strani Beograda" prilikom majskog usvajanja rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija. Prvo odlikovanje već je uručio ambasadoru Rusije u Ujedinjenim nacijama Vasiliju Nebenzji. Podsjećamo, Generalna skupština UN-a je podrškom 84 države usvojila Rezoluciju kojom je 11. juli proglasila Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici. Rezolucijom, protiv koje je  lobirao zvanični Beograd, upravo se osuđuje negiranje genocida i veličanje ratnih zločinaca, a ukazuje na činjenice iz presuda međunarodnih i domaćih sudova. Da je krajnje neprimjereno da predsjednik susjedne Republike Srbije i dalje negira pravosnažne presude najviših sudova UN-a, kao i usvojenu Rezoluciju Generalne skupštine UN-a, ponovno je ukazao predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović u susretu s generalnim sekretarom UN-a Antonijom Guteressom uoči generalne sjednice.