Svjetski dan vida
Svakog drugog četvrtka u oktobru obilježava se Svjetski dan vida. Cilj obilježavanja ovog datuma je slanje poruke građanima o važnosti očuvanja zdravlja očiju i redovnih kontrola. Ujedno, ovoga dana šalje se poruka kako osobe s oštećenjima vida ili drugim bolestima oka ne smiju biti diskriminisane, sa akcentom na dječji – predškolski i školski uzrast.
Svjetska zdravstvena organizacija je 1995. godine pokrenula globalnu inicijativu za smanjenje preventabilnog gubitka vida. Smatra se da je skrining pregled vidne oštrine četverogodišnjaka najpouzdaniji za otkrivanje ambliopije, odnosno smanjenje ili gubitka dijela vidnih funkcija, s obzirom da se tim jednostavnim testom može otkriti i do 97 posto svih anomalija oka. Maja Zatagić, Institut za zdravlje i sigurnost hrane Zenica:
„Razvoj vidnog dijela mozga je u sedmoj godini života djeteta gotovo u cijelosti završen. Zbog toga, ne liječi se ambliopija u ranom periodu razvoja života djeteta. Slabovidno oko neće nikada više moći povratiti dobar vid. Oko može postati i funkcionalno slijepo, jer nakon sedam godina života razvoj vidnog dijela mozga najvećim dijelom je završen.“
Udruženje slijepih KS ima skoro 400 članova. Mahom su u pitanju starije osobe koje su, zbog bolesti, ostale djelimično ili potpuno slijepe. Iako je u pitanju većinom trajno stanje, postoje načini kako im olakšati život. Uglavnom se radi o raznim pomagalima. Međutim, mnoga od njih nisu prošla listu socijalnog osiguranja. Senija Okić, predsjednica Udruženja slijepih KS:
„Zalagali smo se, takođe, da uđu i razni uređaji za čitanje tekstova, pisanje, kompjuteri, što pomaže učenicima i studentima, takođe nisu prošli na listu. A, ona pomagala koja su prošla na listu, problem je distribucija tih pomagala. Nema dovoljno dobavljača i mora se kupovati u regionu, što opet predstavlja problem ako idete preko socijalnog. Oni nemaju te ugovore da se može kupovati kod nabavljača van BiH.“
Službe za školsku higijenu, kontinuirano provode skrining pregled vida kod djece školskog uzrasta 2. i 8. razreda svake godine od 2013. kako bi djelovali preventivno. Pregled se obavlja u svim osnovnim školama Zeničko-dobojskog kantona. Maja Zatagić:
„Kod 9,5% učenika u drugom, odnosno 7% u osmom razredu osnovne škole, uočeno je odstupanje od uobičajenih vrijednosti, te su ovi učenici upućeni na dalje dijagnostičke pretrage.“
Kada je u pitanju diskriminacija slijepih i slabovidnih osoba, Senija Okić smatra da ona postoji, ali da se takva situacija može promijeniti:
„Kad promijenimo svijest ljudi, biće i diskriminacija manja. Odnosno, mijenjajući svijest ljudi i diskriminacija je manja.“
Diskriminacija slabovidnosti kod djece takođe postoji. Ali, i tu se može djelovati stalnim zalaganjem i upornim radom. Maja Zatagić:
„Što se tiče diskriminacije djece, radimo na podizanju svijesti kod djece, da djeca ne budu izostavljena iz redovnih pregleda, da nisu izostavljeni od svojih školskih drugara, te da su uključena u praćenje školske nastave i drugih aktivnosti.“
Kod slabovidnosti se radi o gubitku vida koji je preventivnim mjerama moguće izliječiti u više od 90 posto slučajeva. Samo je potrebno pravovremeno provoditi dijagnostičko testiranje kako bi i liječenje bilo pravovremeno.