Razgovarala: Dubravka Piplica

Šuvalić za FR: Kanton Sarajevo je na putu da bude prvi u Bosni i Hercegovini čije će srednje stručne škole dobiti dualno obrazovanje

U Bosni i Hercegovini se nekoliko godina nagovještava uvođenje dualnog obrazovanja. U Kantonu Sarajevo je istekao rok za podnošenje prijedloga, sugestija i primjedbi na Nacrt zakona o dualnom obrazovanju. Plan je da primjena navedenog zakona počne u 2025/2026. školskoj godini. Ovaj kanton je na putu da bude prvi u Bosni i Hercegovini čije će srednje stručne škole dobiti dualno obrazovanje, koje u pojedinim državama postoji nekoliko decenija, navodi, među ostalim, Admir  Šuvalić, predsjednik Kantonalnog odbora Sindikata srednjeg i visokog obrazovanja, odgoja, nauke i kulture.

Dualno obrazovanje nije praktična nastava kakva postoji u bosnskohercegovačkim srednjim stručnim školama, već podrazumijeva plaćeni rad. Koje će škole biti obuhvaćene? U kojem razredu će učenici ići na praksu, koliko dana u sedmici i koliko sati će trajati rad?

„Nacrt zakona o dualnom obrazovanju u Kantonu Sarajevo podrazumijeva to da će učenici drugih i trećih razreda za trogodišnje škole, odnosno stručne škole, raditi praksu, odnosno praktičan rad kod poslodavaca uz naknadu, takozvanu, nagradu, jer zbog zakona o PIO-u, odnosno, zbog zakona koji tretiraju poreze, ne mogu biti u radnom odnosu. Ne mogu biti istovremeno u školi i kod poslodavaca. Ono što je problematično, barem za Sindikat, jeste četvorogodišnja, odnosno, to što žele uključiti u dualno obrazovanje i četvorogodišnje škole. Većina njih želi da se školuje i upiše fakultet, s obzirom na činjenicu da većina učenika koji završe četvorogodišnju školu želi da se upiše na fakultet, odnosno nastavi školovanje na ovaj način sa povećanim brojem praktične nastave. Spustili su taj četvorogodišnji nivo obrazovanja na trogodišnji, što je, koliko vidim iz javne rasprave, ni za roditelje ni za Sindikat.“  

Admir  Šuvalić