Prilog Mirande Fejzagić

Šmit zaprijetio bonskim ovlastima – uprkos tome Deklaracija o zajedničkoj budućnosti srpskog naroda usvojena

Narodna skupština Republike Srpske usvojila je sinoć Deklaraciju o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda, koja je izazvala brojne reakcije. Po okončanju redovne sjednice, koja je danas nastavljena, poslanici će održati i posebnu, na kojoj će razmatrati takozvanu Informaciju o potrebi pokretanja procedure regulisanja odnosa Republike Srpske i Federacije BiH, u skladu sa Dejtonskim sporazumom.

Deklaraciju, koja je izazvala burne reakcije, usvojili su 8. juna u Beogradu predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i entiteta Republika Srpska Milorad Dodik. Ona, između ostalog, podrazumijeva proslavu 9. januara, inače neustavnog praznika, kao Dana Republike Srpske, ali i Sretenja 15. februara, koji posebno definiše kao Dan svesrpske državnosti, a koji će se obilježavati ujedinjeno sa Republikom Srbijom. Odmah je reagovao visoki predstavnik Kristijan Šmit (Christian Schmidt), uputivši pismo predsjedniku Narodne skupštine Nenadu Stevandiću, koji je to ovako prokomentirao:

„On baš upozorava na taj član 25, tamo gdje ga žulja, gdje i Srbija i Republika Srpska o njemu govore isto. Jako je važno da se zna da o Kristijanu Šmitu Srbija i Republika Srpska Deklaracijom imaju identično mišljenje.“

Iako su predlagači ustvrdili da Deklaracija nije usmjerena protiv Dejtonskog sporazuma, poslanik Ramiz Salkić ih je demantovao:

Deklaracija je sama po sebi, potpuno jasno, nastavak politike pretenzija susjedne Srbije prema teritoriji Bosne i Hercegovine. Predstavlja, prije svega, namjeru i opredeljenje Srbije da odustane od Dejtonskog mirovnog sporazuma u budućnosti.“

Reakcija je stigla i od šefa Kluba poslanika SDA u Državnom parlamentu Šerifa Špage:

„Narodna skupština Republike Srpske je krenula i zvanično ka rušenju ustavnog poretka Bosne i Hercegovine, uvođenjem pojma tog nekog takozvanog mirnog razdruživanja. Svi su svjesni da bilo kakvo izdvajanje pojedinih dijelova teritorije iz Bosne i Hercegovine ne može biti mirno i da je to praktično prizivanje nekih aveti prošlosti. Svjedoci, potpisnici Dejtonskog mirovnog sporazuma, na čelu sa Sjedinjenim Američkim Državama, moraju pod hitno preduzeti mjere. Očekujem da će akt koji je usvojila Narodna skupština, ako dođe na stol Vlade Federacije, da će ga nadležni organi iz Federacije proslijediti Tužilaštvu, kako bi se pokrenule potrebne procedure da ljudi koji vode te procese takozvanog razdruživanja odgovaraju zbog kršenja ustavnog poretka Bosne i Hercegovine i dovode u pitanje teritorijalni integritet naše države.“

Usvajanje ovog dokumenta su, među ostalim, osudili članovi Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović i Željko Komšić te Ambasada Sjedinjenih Država u Sarajevu. Iz Ambasade su saopštili da zaključci usvojeni na Svesrpskom saboru, koji se odnose na Dejtonski mirovni sporazum i nezavisnu državu Bosnu i Hercegovinu, ne predstavljaju odbranu Dejtonskog sporazuma, kako tvrde autori, već su smišljeni napad na taj sporazum i državne institucije Bosne i Hercegovine te da je to veoma opasno. Pored toga, u međuvremenu je održana i prva sjednica Parlamentarnog foruma Srbije i Republike Srpske, na kojem je kopredsjedavajući Igor Žunić kazao da će biti sačinjen dokument koji će tačno definisati šta je urađeno iz svake oblasti koju pokriva Sporazum o specijalnim i paralelnim vezama, pominjući pritom Bosnu i Hercegovinu i Republiku Srpsku kao odvojene države:

„Forum je tijelo koje će nuditi saradnju, nuditi mir, razgovor, sve ono što može da bude dobro za sve ljude koji žive i u Bosni i Hercegovini i u Republici Srpskoj i u Srbiji.“

Uprkos tome što predstavnici vlasti u Republici Srpskoj tvrde da se ne radi o ugrožavanju Dejtonskog sporazuma, njihova djela govore upravo suprotno. Nakon redovne biće održana i posebna sjednica, na kojoj će biti razmatrana Informacija grupe poslanika o potrebi pokretanja procedure regulisanja odnosa Republike Srpske i Federacije BiH, u skladu sa Dejtonskim sporazumom i međunarodnim aktima. Premda se ne spominje dokument Vlade RS-a o mirnom razdruživanju, opozicija, političari iz Federacije BiH, kao i predstavnici međunarodne zajednice smatraju da je riječ upravo o tome, što ocjenjuju kao apsolutno neprihvatljivo.