Sevdalinka upisana na UNESCO-ovu listu nematerijalne kulturne baštine
Sevdalinka nije samo muzički izraz. Ona je živuća povijest, pjesma koja nosi glas naroda, svjedočanstvo o prošlim vremenima i osjećajima koji nas spajaju. Snaga sevdalinke ogleda se u kulturnom fenomenu i njenom neizmjernom značaju u oblikovanju bosanskohercegovačkog identiteta. Upisom sevdalinke na UNESCO-ovu Reprezentativnu listu ona postaje “dio kulturnog mozaika svijeta, dostojan reprezent kulture naših naroda i bogatstva nematerijalne baštine naše zemlje“, kazala je pomoćnica ministrice kulture i sporta Federacije BiH Mirela Milićević Šečić, koja je bila na čelu tima koji je istrajnim radom omogućio da sevdalinka postane zaštićeni dio svjetskog nematerijalnog bogatstva.
Na UNESCO-ovu listu u ovoj kategoriji upisani su još Zmijanjski vez, Branje trave ive na Ozrenu, te u okviru serijske nominacije Uzgoj konja lipicanera. Upis sevdalinke na Reprezentativnu listu nematerijalnog kulturnog naslijeđa ozvaničen je na sjednici Međuvladinog komiteta za zaštitu nematerijalnog kulturnog nasljeđa UNESCO-a, koja se održava u Paragvaju, kazala je ministrica kulture i sporta Federacije BiH Sanja Vlaisavljević.
Tamara Karača-Beljak sa Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu kazala je da je ovaj veoma značajan događaj za našu zemlju pokazao kako se može raditi zajedničkim snagama i kako na Reprezentativnu listu UNESCO-a mogu doći i neki drugi oblici tradicijske muzike Bosne i Hercegovine. Lidija Vladić-Mandarić, profesorica na Sveučilištu u Mostaru, kazala je da upis sevdalinke na UNESCO-ovu listu nije samo potvrda njene iznimne vrijednosti već i poziv svima da preuzmu odgovornost za njenu trajnu zaštitu i prenošenje na generacije koje dolaze.