SAD poziva Sjevernu Koreju na nastavak nuklearnih pregovora

SAD poziva Sjevernu Koreju na nastavak nuklearnih pregovora
(Izvor: Arhiva)

Specijalni izaslanik američkog predsjednika Joea Bidena za Sjevernu Koreju Sung Kim izjavio je da je rukovodstvo Sjedinjenih Američkih Država spremno na sastanak sa sjevernokorejskim čelnicima na bilo kojem mjestu i u bilo koje vrijeme.

Kim je doputovao u službenu posjetu u Južnu Koreju i u Seulu je kazao da se Sjeverna Koreja treba vratiti nuklearnim pregovorima.

Ističući kako su vojne vježbe SAD-a i Južne Koreje mirnodobskog i odbrambenog karaktera, Kim je kazao da te dvije države nisu neprijateljski nastrojene prema Sjevernoj Koreji.

“Sjeverna Koreja se treba vratiti za pregovarački stol. Spremni smo na sastanak uvijek i na bilo kojem mjestu“, poručio je američki izaslanik Kim.

Vojske SAD-a i Južne Koreje provode veliku vojnu vježbu na Korejskom poluotoku, a vlasti Sjeverne Koreje su upozorile da takve vojne aktivnosti ugrožavaju stabilnost u regiji te su najavile intenziviranje vlastite vojne pripravnosti.

Vlasti Sjeverne Koreje su krajem juna poručile da ne žele nastavljati nuklearne pregovore sa SAD-om, ali su nakon jednogodišnje blokade krajem jula otvorile kanale komunikacije sa Južnom Korejom.

federalna.ba/AA

SAD Sjeverna Koreja