Roditelji zahtijevaju trajno rješenje za Zavod Mjedenica
Roditelji i djeca, polaznici dnevnih radno-okupacionih radionica, održali su protest ispred Vlade Kantona Sarajevo. Oni su zahvalni za djelimično rješenje, ali zahtijevaju trajno za Zavod Mjedenica Sarajevo.
Vlada Kantona Sarajevo je dan ranije na sjednici usvojila uredbu kojom se nalaže da se Zavodu Mjedenica prepusti nastavak održavanja radno-okupacionih radionica za 28 odraslih polaznika. Uredba će stupiti na snagu objavom u Službenom listu Kantona i važiti do kraja 2025. godine. Roditelji su zahvalni, ali naglašavaju da žele trajno rješenje. Enisa Hrustić, majka djeteta koje je korisnik Mjedenice od svoje devete godine.
„Dok je išla u školu, pitala sam stručno osoblje je li moguće da se opismeni, rekli su, ne. Onda sam tražila od njih, ako je moguće, da mi dijete socijalizuju. Moje dijete je 100 posto socijalizirano za dijete sa poteškoćama u razvoju. Ja se ne stidim nigdje otići sa svojim djetetom, a pogotovo sa ovom socijalizacijom. Tako da sam doselila tu da bi ona krenula u radionice i evo do 2. septembra nikakvih problema. To je šok za nas bio, agonija. Svako jutro blijeda njihova lica, hiljadu i jedno pitanje kad će, šta će...“
Okupljeni roditelji i djeca, na ovom drugom protestu za petnaest dana u Sarajevu, prvo zbog zatvaranja radno-okupacione radionice, a potom i parcijalnog rješenja vladinom Uredbom, poručili su da ne žele nagađati šta će slijediti nakon decembra 2025. Majka Sada Hasanović ima sina sa daun sindromom koji već 24 godine pohađa programe u Zavodu Mjedenica:
„Od sedam do pola tri su naša djeca u radionicama. Oni crtaju, oni rade sa drvetom, curice boje čaše... Njihov dan je ispunjen isto kao osam radnih sati mog ili vašeg vremena na poslu. Oni žive, oni se druže. Oni hoće da postoje na ovom svijetu. Znači, nisu nevidljivi. Oni postoje, samo što neko ih nije još prepoznao. Za nas je veliki problem sada bio 2. septembra, jer nisu pošli u školu, da idu sa svojom djecom da se druže. Mi imamo psihičke probleme s djecom, sa roditeljima, djeca neka su zanijemila, neka ne ustaju iz kreveta, neka djeca čupaju kose.... Znači, vrlo teško.“
Zavod Mjedenica neće voditi nevladina organizacija, kako je prvobitno najavljeno, ali Vladinom uredbom se uređuje funkcioniranje Zavoda i traže nova rješenja, trajna. Kantonalni premijer Nihad Uk:
„Na sastanku smo dogovorili da je idealno rješenje da neka druga ustanova, možda novoformirana, preuzme ulogu. Razvijati novu ustanovu, koja će pružati mnogo bolji sadržaj i neće biti vezana isključivo i samo za Mjedenicu, za lokaciju Starog grada. Mi mislimo da takva terapija se mora pružati svima u Kantonu Sarajevo i da najmanje svaka općina ima jednu takvu lokaciju.“
Zavod Mjedenica postoji od 1986. godine. I prema onom što se uočava, potreba za njegovim radom, poboljšanjem i povećanjem kapaciteta bit će neophodna i u budućnosti.