Preminuo David Sanborn, jazz saksofonist poznat po radu s Davidom Bowiejem
(Izvor: David Redfern/Redferns)

Preminuo David Sanborn, jazz saksofonist poznat po radu s Davidom Bowiejem

David Sanborn, Grammyjem nagrađeni saksofonist čija ga je izražajna svestranost u jazzu i popu također učinila traženim session izvođačem za pjesme poput Young Americans Davida Bowieja, preminuo je u 78. godini.

U poruci na društvenim mrežama stoji da je umro od “dugotrajne borbe s rakom prostate s komplikacijama. Sanborn se borio s rakom prostate od 2018., ali je do nedavno mogao održavati svoj uobičajeni raspored koncerata. Doista, već je imao zakazane koncerte za 2025. godinu.”

Rođen na Floridi 1945. i odrastao u Missouriju, Sanborn je kao dijete bolovao od dječje paralize i liječnik mu je predložio sviranje saksofona kako bi ojačao prsa. Sanborn je studirao muziku na univerzitetu i bio utemeljen u bluesu, a kasnije se pridružio Butterfield Blues Bandu i s njima nastupao na Woodstocku.

Sanborn je počeo raditi na sesijama s nizom zvijezda iz 1970-ih. Svirao je pravi, ali neukroćeni solo na Young Americans dok je David Bowie pokušavao preći na funk i R&B. Kasnije se prisjetio: “Nije bilo glavne gitare, pa sam igrao ulogu glavne gitare. Svirao sam na cijeloj toj ploči.” Sanborn je također svirao uživo s Bowiejem, a može se čuti na klasičnom albumu David Live iz 1974., na kojem je svirao i flautu.

Također je svirao sa Steviejem Wonderom, Eltonom Johnom, BB Kingom, Chakom Khan, Paulom Simonom, Toddom Rundgrenom i drugima tokom desetljeća, a svirao je i na pjesmi Brucea Springsteena Tenth Avenue Freeze-Out. Godine 1974. pojavio se na dva uzastopna snimanja albuma s Jamesom Brownom, a bio je redovan gost u ansamblima vođe jazz benda Gila Evansa tog desetljeća, kao i na četiri albuma s Carly Simon i Jamesom Taylorom.

U 1980-im njegova je solo karijera uzletjela nizom albuma koji su spajali uglađeniju stranu jazza s R&B-om, uključujući i gostujuće vokale kao što je Luther Vandross. Njegov šesti solo album Voyeur iz 1981. bio je prvi od pet uzastopnih hitova broj 1 na američkoj ljestvici jazz albuma. 1981. također mu je donijela prvu pobjedu na Grammyju, a Sanborn je na kraju osvojio šest Grammyja u 16 nominacija.

Njegov prateći rad nastavio se sesijama za Arethu Franklin (Aretha, 1980.) i Rolling Stones (Undercover, 1983.). Također je komponovao filmsku muziku uključujući i onu na tri nastavka Smrtonosnog oružja, a sarađivao je s Joolsom Hollandom na eklektičnom američkom TV programu s muzikom uživo Night Music, koji je ugostio muzičare od Sonic Youth do Sonnyja Rollinsa. Na albumu iz 1991. Another Hand pokazao je svoje znanje u jazz boni, s pratećom grupom koju su činili Bill Frisell, Charlie Haden, Jack DeJohnette i Marc Ribot. Njegovi solo albumi nastavili su privlačiti zvjezdane goste, poput Stinga, Erica Claptona i Joss Stone, a održavao je stalan raspored izdavanja albuma do 2015.

Nastavio je s turnejama i nakon toga: ranije ove godine patio je od preloma kralježnice, zbog čega je otkazao niz nastupa uživo.

federalna.ba/The Guardian

David Sanborn