videoprilog Admira Pripoljca (Federacija danas)

Premijerno prikazan dokumentarni film Muhameda Čabrića ‘Bilo jednom u Doboju’

Dokumentarni filmovi, kao svjedočanstvo na protekla vremena, od izuzetne su važnosti zbog kulture sjećanja. Jedan takav, pod simboličnim nazivom “Bilo jednom u Doboju”, premijerno je prikazan proteklog vikenda u velikoj sali Centra za islamsko obrazovanje Matuzići, u općini Doboj-Jug. Produkcijski zadatak, na inicijativu Medžlisa islamske zajednice Doboj, uspješno je obavio autor filma, dugogodišnji novinar i naš kolega Muhamed Čabrić.

Bilo jednom u Doboju naziv je dokumentarnog filma koji uz fotografije, dokumente, te kroz iskaze oko 38 svjedoka i rekonstrukcije obrađuje stradanje Bošnjaka u Doboju, pad Bosanske Posavine, te stradanje u Grapskoj 10. maja 1992, zbog čega je Nikoli Jorgiću u njemačkom Dizeldorfu izrečena presuda za genocid, prva nakon Drugog svjetskog rata na tlu Evrope.

“Film je retrospektivno od 1945. do 1995, pa i 1997. godine ispričao tešku priču dobojskog kraja, ali se završio poglavljem koje kaže kako dalje. Dakle, time sam kao autor - žrtvujući da on zanatski bude uokviren, da on bude duži, i da bude reći će kinematografi, van standarda koji ga mogu prezentirati - vodio računa da on bude dokument”, ističe autor Muhamed Čabrić.

Film je posvećen stradanjima Bošnjaka u Doboju tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu, a posebno prikazuje teške događaje od 1992. do 1995. godine, s naglaskom na etničko čišćenje, sistematsko nasilje i patnje civila, kao i na tadašnje dobojske logore.

“Na svoj način sam proživljavao svaku scenu koju smo zajedno dogovarali i snimali. Teško je kad se ponovo vraćaš unazad 32 godine, ali mislim da ovaj projekat vrijedi da se, konačno, istina zapiše i da trajno ostane svjedočenje vremena da nam se to zlo nikad ne ponovi”, kaže logoraš iz Doboja Aljo Hasančević.

“Koljači i zulumćari koji su činili zločine mislili su da se o tome neće pričati, pokapajući ljude u jame i sakrivajući njihova tijela mislili su da se niko neće sjećati i pričati, a evo mi i 30 godina nakon toga pričamo o ovome i drugim zločina i na taj način izborimo veliku moralnu i svaku drugu pobjedu”, naglasio je muftija zenički Mevludin ef. Dizdarević.

Ovo izuzetno vrijedno dokumentarno djelo rađeno je na inicijativu Medžlisa IZ-a Doboj, a realizaciju projekta podržali su Federalno ministarstvo raseljenih osoba i izbjeglica, Ministarstvo za boračka pitanja ZDK-a, općine Doboj Jug, Doboj Istok i Tešanj, te nekoliko donatora.

“Nikad nije kasno, ali je ovo trebalo prije uraditi, možda bi doprinjelo nekom našem jedinstvu. Uvijek kad se vrate scene iz nekog teškog perioda, onda se stvori snaga harmonije kod svih nas”, kazao je Amir Zahirović, savjetnik ministra za raseljene osobe i izbjeglice FBiH.

“U Doboju sam 21 godinu. Živim i radim, poznajem ljude i s njima dijelim dobro i zlo. Večeras sam emotivno pogođen, 21 godinu slušam njihove priče i bojim se da ostanu nezabilježene. Uspjeli smo dati svoj doprinos i drago mi je”, naglasio je Ibrahim ef. Halilović, glavni imam Medžlisa IZ-a Doboj.

Dokumentarni film Muhameda Čabrića zaokružio je višedecenijsku borbu dobojskih, podozrenskih i posavskih Bošnjaka za biološkim opstankom na svojim ognjištima uprkos brojnim zločinima. Također, ostaje i kao podsjetnik na stradanje više od 2.000 dobojskih civila od kojih mnogi nikada nisu pronađeni.

federalna.ba

Muhamed Čabrić Bilo jednom u Doboju
Muhamed Čabrić radio Federalni radio Radio Federacije BiH Otvoreni program
0 05.02.2021 16:03
djeca paketići podjela Muhamed Čabrić
0 30.12.2020 12:39