Počelo suđenje sedmorici optuženih za genocid u Srebrenici
Čitanjem optužnice u Sudu Bosne i Hercegovine, počelo je suđenje sedmorici bivših pripadnika Vojske Republike Srpske, optuženih za genocid. Prema optužnici Tužilaštva BiH, Zvornička brigada, u kojoj su bili optuženi, imala je ključnu ulogu u izvršenju genocida u julu 1995. godine.
Sedam optuženih pripadnika Zvorničke brigade VRS-a optužnicom se terete da su učestvovali u strijeljanju oko 800 Bošnjaka zarobljenih nakon pada zaštićene UN zone Srebrenica, u julu 1995. godine, kada su pripadnici Vojske RS-a izvršili genocid nad Bošnjacima. Tužilaštvo je navelo da su optuženi počinili ubistva u selu Orahovac, nedaleko od Zvornika. Tužilac u predmetu Predrag Tomić naveo je da su prvooptuženi Lazar Ristić i drugi svjesno pružali pomoć u izvršenju genocida u Srebrenici, u udruženoj zločinačkoj grupi, na čelu sa Ratkom Mladićem, bivšim komandantom vojske RS-a, koji je osuđen na doživotnu kaznu zatvora u Haškom sudu. Strijeljanje u Orahovcu preživjela su četiri zarobljenika. Među njima je bio i šestogodišnji Fahrudin Muminović, koji je bio jedan od ključnih zaštićenih svjedoka u Haškom tribunalu.
Najavljeno je iznošenje više stotina materijalnih dokaza, kao i iskazi 27 svjedoka. Naredno ročište na kojem će biti saslušana dva svjedoka zakazano je za 25. juli. Optuženi Lazar Ristić, Mladen Mihajlović, Dragoja Ivanović, Predrag Ristić, Stanoje i Milorad Birčaković uhapšeni su u decembru prošle godine. Nakon hapšenja, Sud BiH je optužene pustio da se brane sa slobode, izričući im mjere kućnog pritvora i zabrane sastajanja s određenim osobama do pravosnažnosti presude. Udruženja žrtava reagirala su tada na ovu odluku ističući da postoji opasnost da optuženi pobjegnu u Srbiju. Nedostupnost optuženika pravosuđu otežava skoro 40 posto suđenja za ratne zločine u BiH, navedeno je u izvještaju OSCE-a. Naime, više od sto osoba optuženih za ratne zločine pred domaćim sudovima je pobjeglo iz Bosne i Hercegovine, uglavnom u susjedne Srbiju i Hrvatsku, i tako postalo nedostupno pravosuđu, pokazuje izvještaj Misije OSCE-a u BiH pod nazivom Utrka sa vremenom - Napredak i izazovi u provođenju Državne strategije za rad na predmetima ratnih zločina Bosne i Hercegovine.