Prilog Amre Ličina

Od 11. augusta 2023. u Bosni i Hercegovini ubijeno 17 žena

Žena starije životne dobi je ubijena, najvjerovatnije tupim predmetom, u subotu navečer u naselju Požarike u Gradačcu. Ubistvu je, naime, prethodio verbalni konflikt ubijene žene i dvije mlađe muške osobe. Ovaj slučaj ponovo je otvorio javnu diskusiju o izostanku odgovarajuće institucionalne pomoći i zaštiti žena od porodičnog nasilja, ali i o duševnom, odnosno psihičkom stanju ljudi u Bosni i Hercegovini. Pogotovo kad se uzme u obzir da je od surovog ubistva Nizame Hećimović 11. augusta prošle godine u Gradačcu do danas ubijeno 17 žena u Bosni i Hercegovini.

Sinoć je u Gradačcu ubijena je 74-godišnja Hazima Osmanhafizović, a nju je, prema svemu sudeći, usmrtio Mehmed Selimović iz Zelinje, rođen 1991. Selimović ima psihičke probleme i koristi narkotike.

Za ubistvo se sumnjiči jedan od tih muškaraca koji je uhapšen“, potvrdili su iz Ministarstva unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona.

Ubijena žena i muškarac koji se sumnjiči za ovaj čin nisu u srodstvu.

Podsjećamo, u subotu navečer prijavljena je tučnjava u Ulici Požaričkih branilaca, u kojoj je učestvovalo više osoba.

"U 19 sati i 40 minuta prijavljena je tučnjava u Ulici Požaričkih branilaca. U tučnjavi je sudjelovalo više osoba. Ubrzo zatim, u 19 sati i 48 minuta prijavljeno je da u istoj ulici u blizini osnovne škole leži nepoznata ženska osoba", naveli su iz Operativnog centra MUP-a Tuzlanskog kantona. Nažalost, ispostavilo se da je žena smrtno stradala. Iz MUP-a su odmah sinoć potvrdili da je jedna osoba privedena. Ubistvo u Gradačcu crni bilans je jučerašnjeg dana. Naime, u Bosanskoj Krupi u prijepodnevnim satima jučer je dežurna tužiteljica Unsko-sanskog kantona obaviještena da je u stambenoj gradi u užem gradskom centru došlo do pokušaja femicida. Naime, 33-godišnjak inicijala E.S. pokušao je ubiti svoju suprugu F.B. rođenu 1996. godine, nanijevši joj ubodnu ranu hladnim oružjem - nožem u predjelu vrata. Adnan Beganović, MUP USK:

„On je prijetio da će izvršiti samoubistvo skokom kroz prozor, policajci su pokušali istog da urazume pošto je bio rastresen i u vidno lošem stanju. Međutim, isto lice je s tim istim hladnim oružjem izvršilo samoranjavanje, to jeste, više puta je ubo sebe u predjelu abdomena. Nakon toga su ga policijski službenici uspjeli savladati i uzeti nožim kojim je povrijedio ženu i sebe.“

Ubistva žena u Bosni i Hercegovini su sve brutalnija, a od surovog ubistva Nizame Hećimović 11. augusta prošle godine u Gradačcu do danas je ubijeno 17 žena u Bosni i Hercegovini. Ubice su, u većini slučajeva, bili partneri, međutim u dva posljednja slučaja nije tako. Brutalno ubijena Nadira Saharčić svog ubicu Mirzu Durana nije poznavala, dok je policija iz Gradačca potvrdila da sinoćnja žrtva i ubica nisu u srodstvu. I dok broj ubijenih žena raste, vlasti ne čine ništa. A morale bi, jer ono što prvo upada u oči kod svih ovih slučajeva jeste da su ih učinili povratnici u vršenju različitih krivičnih djela. Zlatko Miletić, delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH:

„Da neko naredi i kaže, hajmo sve slučajeve u zadnje dvije godine da vidimo i da evidentiramo koja je žena prijavila svog supruga i zbog čega. Sve te osobe zovnu se u policijsku upravu, obavi se informativni razgovor, vidi da li se to ponavljalo. Zovnu se socijalni radnici, sigurne kuće, ako ima potrebe da se neka žena smjesti, provjeri šta je sa djecom, jesu li ta djeca ugrožena. Ima tu puno pitanja i naravno ta su pitanja u nadležnosti više institucija. Od doktora, psihologa, sociologa, psihijatara, socijalne službe, policijske službe itd. Ali, zaista, neko to mora da pokrene.“

Nažalost, ono što je postalo uočljivo jeste da sa svakim novim ubistvom jača i kolektivni odbrambeni mehanizam, pa se o ubistvima priča najduže dva dana. Psiholog Ibrahim Prohić:

“Imamo situaciju da se radi o problemima, odnosno zločinima koji se ponavljaju. Dakle, ta činjenica da se dugi niz godina i ovde u Bosni i Hercegovini ponavljaju zločini ove vrste, ukazuje nam na činjenicu i suštinu da se ne radi o slučajevima, ekcesima i pojedinačnim slučajevima. Već se radi o društvenim procesima koji zakonomjerno produciraju ovakve reakcije, odnosno zločine.”

U Bosni i Hercegovini u 2022. godini izrečeno je 728 kazni za nasilje u porodici, a najviše je uvjetnih, njih 481. Izrečeno je, također, 35 oslobađajućih, 76 novčanih, te 136 zatvorskih kazni, podaci su Visokog sudskog i tužilačkog vijeća. I u prethodnim godinama situacija je slična, jer podaci pokazuju da je bilo više uvjetnih, a manje zatvorskih i novčanih kazni. Za posljednje dvije godine ne postoje podaci. Samo u periodu između 2021. i 2022. godine, u BiH je ubijeno 19 žena, podaci su Visokog sudskog i tužilačkog vijeća. Prema podacima OSCE-a, gotovo polovina žena u Bosni i Hercegovini iskusila je neki oblik nasilja od svoje 15. godine.