Očekujemo konkretne efekte kad je u pitanju certificiranje naših rijeka, jezera i našeg mora
Plava ekonomija važan je sektor razvoja ekonomije koji ostvaruje zdravi rast, a podržava i zelenu tranziciju. U Vanjskotrgovinskoj komori BiH danas je potpisan Memorandum o razumijevanju i saradnji koji će omogućiti realizaciju aktivnosti od značaja za poslovnu zajednicu u Bosni i Hercegovini u oblasti razvijanja novih ekološko-ekonomskih programa vezanih za agendu plave ekonomije.
Ovakvi sporazumi koji se potpisuju sa OACM-om na globalnom nivou, posebice posljednjih 18 godina, doprinijeli su značajnim promjenama u zaštititi okoliša. Današnji potpis svakako će doprinijeti u smanjivanju prvenstvenog plastičnog otiska u prirodnim resursima, kazao je predsjednik Saveza za očuvanje svjetskih voda Kristijan Curavić:
„Također, pružit će korporativnom sektoru BiH mogućnost za bolju suradnju sa državnim, da dijele troškove, te da zajednički, organizirano djeluju s ciljem zaštite prirodnih resursa. Sva plastika koju budemo vadili i te prirodne resurse koje budemo štitili mjeriće se u tonama, tako da možemo dokazati da potpisivanje ovih sporazuma ima konkretne mjere.“
Curavić je posebno naglasio da je OACM lansirao globalno rješenje koje će sad primijeniti cijeli Bliski istok, Saudijska Arabija, Oman, Egipat i Katar. Vanjskotrgovinska komora BiH, po riječima potpredsjednika Ahmeta Egrlića, sa zadovoljstvom je prihvatila da potpiše ovakav sporazum i uđe u ovako značajan projekt koji Bosni i Hercegovini nudi promociju na globalnom nivou i podizanje ekoloških standarda:
„Mi danas ovdje svjedočimo o jednom novom početku saradnje sa globalnom organizacijom koja radi u čitavom svijetu. Mi u BiH sasvim sigurno očekujemo i konkretne efekte kad je u pitanju certificiranje naših rijeka, jezera pa i našeg mora.“
Egrlić je naglasio kako će Vanjskotrgovinska komora učiniti maksimum da angažira vlasti na svim nivoima da uđu u ovaj značajan projekat i daju doprinos koji se od njih očekuje.