Obrazovni sistem u Kantonu Sarajevo blokiran - policija hapsi maloljetnike a dojave o bombama i dalje stižu
U Sarajevu i Tuzli opet danas nove dojave o postavljenim bombama u školama. I to samo nekoliko sati nakon što su u akciji niza sigurnosnih agencija u Bosni i Hercegovini slobode lišena dvojica maloljetnika zbog sumnji da su u nekoliko navrata lažno javljali o postavljenim bombama. Postupajući tužilac Tužilaštva KS predložio je sudiji za maloljetnike Općinskog suda u Sarajevu određivanje jednomjesečnog pritvora maloljetniku koji je uhapšen dan prije i kojeg se sumnjiči za krivična djela ugrožavanje sigurnosti i lažno prijavljivanje. Zbog ovih lažnih prijava obrazovni proces u Kantonu skoro je paraliziran upozoravaju iz Vijeća roditelja.
Dva maloljetnika su uhapšena tokom noći u Sarajevu pod sumnjom da su proteklih dana u škole i druge objekte slali lažne dojave o podmetnutim bombama. Niz dojava o podmetnutim bombama u glavnom gradu Bosne i Hercegovine nije zaustavljen ni nakon što je policija 14. oktobra uvečer privela jednog maloljetnika, osumnjičenog da je školama uputio desetine prijetnji o postavljenim bombama. Mersiha Novalić, glasnogovornica MUP-a KS:
„Noćas su slobode lišena dva maloljetnika, oba učenici srednjih škola u KS za koje postoji osnov sumnje da su tokom jučerašnjeg dana, ali i u ranijem periodu lažno prijavili postojanje eksplozivnih naprava u školama na području KS. Podsjećam da je dan ranije slobode lišen još jedan maloljetnik, učenik jedne srednje škole, a za koga postoji osnov sumnje da je više od 40 puta lažno prijavio postavljenu eksplozivnu napravu u škola, a u KS, ali i van Kantona.“
Samo nekoliko sati nakon ovih hapšenja ponovo na mail adrese škola ovaj put u Sarajevu i Tuzli stigle su dojave o postavljenim bombama.
Mersiha Novalić, glasnogovornica MUP-a KS:
„Što se tiče današnjeg dana postoje određene poruke koje su uposlenici škola na području KS otvorili. Obavješten je tužilac i tim MUP-a KS, FUP-a i OSE aktivno radi na pronalasku počinilaca.“
Već mjesec dana obrazovni sistem u KS je gotovo paraliziran zbog lažnih dojava o postavljenim bombama, a kontinuitet dojava uprkos hapšenjima se nastavlja. Iz Vijeća roditelja Kantona Sarajevo poručili su Vladi KS i nadležnim resornim ministarstvima da je krajnje vrijeme da prestanu samo posmatrati i počnu odmah djelovati. Elma Dizdarević, predsjednica Vijeća roditelja Kantona Sarajevo:
„Kako su se nastavile dojave bombi i jutros ova situacija od tri sedmice gdje je paralizovan nastavni proces u KS, mi smo zatražili hitan sastanak sa premijerom Vlade KS i sa svim ostalim članovima vlade da bismo što prije imali informaciju šta je urađeno, kad da očekujemo da će se učenici vratiti u školske klupe i na kraju kada će se uspostaviti normalan nastavni prices u KS.“
Oglasila se i Naida Hota Muminović, ministrica za odgoj i obrazovanje KS koja je pozvala na multisektorsku saradnju:
„Tu prije svega mislimo na Vladu KS, na resorna ministarstva, nadležnu upravu policije koja ima saradnju sa svim drugim upravama policije, sa tužilaštvom i predstavnicima suda. Ovo je zaista sigurnosno pitanje i tražimo da se tako tome i pristupa.“
Hadžib Salkić stalni sudski vještak za kriminalistiku i mobilne tehnologije kaže da su razlozi za upućivanje lažnih prijetnji različiti:
„U nekim slučajevima pojedinci ili grupe mogu testirati reakciju sigurnosnih službi ili obrazovnih institucija na prijetnje kako bi utvrdili koliko su efikasni protokoli za evakuaciju. Recimo nakon jedne dojave koja privuče pažnju medija i javnosti, moguće je da isto tako i drugi počnu to oponašati takve prijetnje iz zabave ili osjećaja moći.“
I dok je u Sarajevu obrazovni sistem skoro blokiran, u Bijeljini u Poljoprivrednoj i medicinskoj školi roditelj učenika fizički je napao profesoricu Oliveru Krsmanović zbog ocjene. Profesorica Olivera Krsmanović:
„Ja čovjeka nikad prije nisam vidjela. On je ušao na vrata i počeo me udarati. Tek poslije mi je rekao čiji je otac. Nemaš pojma zašto se to dešava, koji je razlog. I što je najgore, svi su šutjeli tri dana, niko nije progovorio. Niko me do danas nije nazvao iz resornog ministarstva.“
Zakon u Federaciji BiH za lažno prijavljivanje, izazivanje opće opasnosti i ugrožavanje sigurnosti predviđa novčane sankcije i kazne zatvora do pet godina. Međutim maloljetnici ne podliježu krivičnoj odgovornosti i oni se, eventualno, suočavaju sa disciplinskim postupkom koji provode škole.