Novi Zeland produžio vanredno stanje do 27. augusta zbog koronavirusa

Novi Zeland produžio vanredno stanje do 27. augusta zbog koronavirusa
(Izvor: EPA/JOEL CARRETT)

Premijerka Novog Zelanda Jacinda Ardern produžila je vanredno stanje do 27. augusta zbog širenja delta varijante koronavirusa.

Odluka o produženju vanrednog stanja dolazi nakon vijesti da je na Novom Zelandu registrovao 35 novih slučajeva zaraze, čime je ukupni broj povećan na 107. Riječ je o najvećem broju zaraženi od aprila prošle godine.

Premijerka Jacinda Ardern rekla je da će se zaključavanje nastaviti barem do kraja mjeseca u Aucklandu, gdje je registrovana većina slučajeva.

"Treba nam više informacija. Treba nam veća sigurnost. Ne želimo riskirati s deltom. Ako nas je svijet nečemu naučio, treba biti oprezan s ovom varijantom koronavirusa", rekla je Ardern. 

Ardern je najavila da bi epidemija trebala doseći vrhunac za nekoliko dana.

Jedan od razloga zašto se karantin smatra ključnim na Novom Zelandu, jeste to što je stopa imunizacije i dalje niska, budući da je samo oko 20 posto ljudi potpuno vakcinisano. 

federalna.ba/AA

Novi Zeland koronavirus lockdown