Mladi u BiH ne vjeruju političarima i političkim strankama
Anketirano je ukupno 1.069 mladih osoba u dobi od 15 do 30 godina iz cijele BiH. Iako mladi imaju više mogućnosti za politički angažman, između 48 i 54% ispitanika nije zanimala politika niti politička događanja, kazao je Aziz Đipa:
„Studije ukazuju na veliku nezainteresiranost za javni angažman, kao i na nedostatak osnovnih znanja o politici, javnom mnijenju i njegovom društvenom značaju.“
Percepcija izbora bila je negativna, jer mladi su smatrali da njihovo glasanje ne može ništa promijeniti, što dodatno smanjuje njihovu participaciju u izbornom procesu:
„Mladi u BiH nemaju veliko povjerenje u političke stranke. Odnosno, skoro polovina mladih, 48,1%, tvrdi da nemaju nikakvo povjerenje u političke stranke. Da vjeruju političkim subjektima kazalo je 3,1% mladih u BiH.“
Polovina ispitanika, njih 48,7%, smatra da se ljudi u političke stranke učlanjuju samo zbog ostvarivanja vlastite koristi, navodi Nevio Bruck.
Različiti trendovi uočeni su zavisno od toga u kojem entitetu mladi žive. Mladi u Federaciji BiH spram članstva u NATO-u imaju sličan pozitivan trend kao i spram članstva u EU, dok mladi u RS-u imaju znatno izraženiji negativan stav spram članstva BiH u NATO-u u odnosu na stavove koje imaju spram članstva u Evropsku uniju. Ipak, većina mladih zna šta je ustav i referendum, šta predstavlja Dejtonski mirovni sporazum, kao i šta su to građanska prava, demokracija te koja je uloga OHR-a.