Međunarodni dan i Evropska noć muzeja
Različitim izložbama, radionicama i performansima, 18. maj se širom svijeta obilježava kao Međunarodni dan i Evropska noć muzeja. Inicijativa je pokrenuta u koordinaciji Francuske muzejske direkcije, i organizuje se u evropskim muzejima od 2005. godine pod pokroviteljstvom Savjeta Evrope i UNESCO-a.
Riječ je o jedinstvenom događaju za međunarodnu muzejsku zajednicu, koji se ove godine odvija pod motom "Muzeji, održivost i dobrobit" . Cilj je podići svijest o tome da su muzeji važna sredstva kulturne razmjene ,obogaćivanja kultura i razvoja uzajamnog razumijevanja, saradnje te mira među narodima.
Ova muzejska manifestacija se u našoj zemlji obilježava od 2006. godine, na sam 18. maj ili u subotu najbližu ovom datumu. Brojne muzejske institucije već su u svojim prostorima organizirale posebne programe i izložbe, s besplatnim ulazom za posjetitelje a neke će to učiniti danas.
Tim Historijskog muzeja BiH organizira raznovrsne radionice, druženja, predavanja i kustoska vođenja ispunjena zabavom i učenjem. Kako sačuvati cjelovitu i multietničku Bosnu i Hercegovinu? Predsjedništvo RBiH 1992-1995, Polet žena / Crvena, Mjesto međureligijske i svjetovne meditacije / Michelangelo Pistoletto, Održivo naslijeđe- održivo društvo, ... samo su neki od sadržaja koji će privući posjetitelje tokom cijeloga dana.
Međunarodni dan muzeja 2023. simbolično otvara izložba u Olimpijskom muzeju Sarajevo. Riječ je o postavci Muzeja Hercegovine iz Trebinja pod nazivom "Nevesinjska olimpijada". Tom prilikom će biti ozvaničen i početak suradnje ove dvije bosanskohercegovacke muzejske institucije.
Izložbu ''Nevesinjska olimpijada'' čine panoi s historijatom tradicionalne sportske manifestacije, koja se od 19 stoljeća održava na Bratačkom lugu kod Nevesinja. Prvobitno su to bile konjičke trke, s vremenom prerasle u manifestaciju na kojoj se organizovalo takmičenje u bacanju kamena sa ramena, penjanje na stub namazan lojem, trka u džaku, trka sa jajetom na kašici, potezanje konopca i klipa, skok u vis, skok u dalj i skakanje na mješinu. Učesnici ovog događaja su sportisti, a i svi ostali koji u sebi posjeduju takmičarski duh i želju za učešćem na ovoj tradicionalnoj sportskoj manifestaciji. Na Nevesinjskoj olimpijadi učestvuju takmičari iz Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Srbije i Hrvatske, različite starosne dobi.
Panoi su pripremljeni na osnovu arhivske građe, novinskih tekstova i starih fotografija. Poseban kuriozitet je prvi plakat za konjičke trke iz 1891. godine koji se čuva u crkvenoj arhivi u Nevesinju. Osim panoa, izložba predstavlja trofeje i nagrade koje su dodjeljivane u pojedinim disciplinama, kao i plaketu ''Zlatna turistička ruža'' dodijeljenu Nevesinjskoj olimpijadi za najbolju turističku manifestaciju 2009. godine.
Ulaz u sve muzejske institucije, učesnice u obilježavanju 18. maja, biće besplatan, a vrata će za posjetitelje biti otvorena do ponoći.
Neke od poruka vlastima koji kroje kulturnu politiku u našoj zemlji, zasnovane su na zahtjevima za kontinuirano finasiranje te brigu o kulturi i kulturnim institucijama. Također, svi moraju imati jednak pristup muzejima; porodice,invalidi,odrasli i djeca. Jer društvo jednakih mogućnosti za sve, trebalo bi biti načelo življenja ovih i budućih generacija.
federalna.ba