Markale – 29. godišnjica masakra
U Sarajevu je danas obilježena 29. godišnjica masakra na Markalama polaganjem cvijeća i odavanjem počasti tragično stradalim Sarajlijama. Na današnji dan kod sjevernog ulaza u Gradsku tržnicu Markale ubijena su 43 građana Sarajeva i 84 lakše i teže ranjeno od minobacačke granate kalibra 120 milimetara, ispaljene s položaja Vojske Republike Srpske na Trebeviću.
Čitanjem imena ubijenih, polaganjem cvijeća, minutom šutnje i učenjem Fatihe, obilježena je 29. godišnjica stradanja građana Sarajeva u masakru kod Gradske tržnice Markale. Brojne delegacije svih nivoa vlasti, udruženja, članovi porodica i građani odali su počast i položili cvijeće kod spomen-obilježja u Ulici Mula Mustafe Bašeskije do broja 64.
Opsada Sarajeva počela je 5. aprila 1992. godine, a okončana je 29. februara 1996. godine. Trajala je 1.425 dana. Tokom opsade poginuo je 11.541 građanin Sarajeva, među njima 1.601 dijete, a više od 50.000 civila je lakše ili teže ranjeno. Procjenjuje se da je oko 500.000 projektila ispaljeno na grad za vrijeme opsade, a zabilježeno je da je 22. jula 1993. godine ispaljeno rekordnih 3.777 projektila. U prosjeku je na Sarajevo dnevno ispaljivano 329 granata.
Senida Karović, predsjednica Unije civilnih žrtava rata:
„Nažalost, iz godine u godinu nekako se gubi interes za obilježavanje. Međutim, s obzirom da smo mi žrtve, da smo i nosioci aktivnosti, naša je zadaća, misija i obaveza da obilježavamo, podsjećamo i opominjemo da se ne bi nikad zaboravilo.”
Za ratni teror nad građanima Sarajeva među kojima su i dva masakra na Markalama, Radovan Karadžić, bivši predsjednik Republike Srpske, u martu 2019. godine osuđen je na doživotnu kaznu zatvora, kao i Ratko Mladić, komandant Glavnog štaba Vojske Republike Srpske. Za ratne zločine nad stanovnicima Sarajeva Međunarodni sud u Hagu osudio je visoke oficire Vojske Republike Srpske - Stanislava Galića na doživotni zatvor, a Dragomira Miloševića na 29 godina.