Konferencija o ulozi parlamenata u procesu pregovora za članstvo BiH u EU
U organizaciji Zajedničke komisije za evropske integracije Parlamenta Bosne i Hercegovine, Delegacije Evropske unije i Direkcije za evropske integracije BiH, u Sarajevu je održana Konferencija o ulozi parlamenata u procesu pregovora za članstvo Bosne i Hercegovine u Evropskoj uniji.
S obzirom na značajnu ulogu parlamenata u procesu usklađivanja bh. zakonodavstva sa evropskim u pregovaračkom procesu, današnji skup organizovan je s ciljem razmjene iskustava sa zemljama regiona. Prvi zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma BiH Denis Zvizdić izjavio je uoči konferencije da je uloga parlamenata u procesu evropskih integracija nezamjenjiva:
„Tome smo svjedočili i vidjeli iz primjera svih zemalja, posebno onih koje su postale članice Evropske unije u procesu predzadnjeg proširenja i našeg susjeda, Republike Hrvatske, koja je u procesu zadnjeg proširenja pristupila Evropskoj uniji. Imali su vrlo jasan plan, vrlo jasnu strategiju i kauzalnu povezanost sa onim što je radila izvršna vlast.“
Zvizdić je istakao da je za efikasan put Bosne i Hercegovine ka Evropskoj uniji potreban konsenzus političkih aktera, njihovo iskreno, a ne deklarativno opredjeljenje za evropske integracije.
Šef Delegacije Evropske unije Johan Satler (Johann Sattler) poručio je učesnicima skupa da Evropska unija nije "bankomat gdje se podiže keš, već unija vrijednosti“, koje treba da budu usvojene. On je istakao ogromnu ulogu zakonodavne vlasti u ovom procesu:
„Zašto je uopšte važna ova današnja konferencija - dva su razloga koje bih naglasio sa svoje strane. Parlamentarna skupština ima ogromnu ulogu u procesu evropskih integracija. Dakle, prije svega kroz svoju zakonodavnu funkciju, u smislu usvajanja propisa i akata, ali iznad svega i standarda Evropske unije. Ta uloga je ključna, imajući u vidu ogroman broj akata, a govorimo o preko deset hiljada propisa i akata koji će biti preuzeti u domaći pravni sistem. Drugo, parlamenti imaju itekako važnu ulogu u smislu nadzora koji vrše u procesu pregovora.“
Satler je rekao da je moguće očekivati da će do kraja godine biti održana međuvladina konferencije Evropske unije i Bosne i Hercegovine, ukoliko se aktivnosti ponovo dinamiziraju. Predsjedavajući Zajedničke komisije za evropske integracije Parlamenta BiH Zdenko Ćosić istakao je značaj regionalnog karaktera Konferencije, u čijem radu učestvuju predstavnici parlamenata Srbije, Crne Gore i Hrvatske:
„Možemo učiti jedni od drugih, razmjenjivati iskustva, učiti na postignućima, ali i greškama. Svi imamo svoje posebnosti i mi u BiH trebamo izgrađivati svoj model, obrazac koji će odgovarati našoj ustavnoj konstrukciji.“
Današnja konferencija jedinstvena je prilika za otvorenu razmjenu mišljenja, s ciljem oblikovanja smjernica i preporuka za sistemsko uključivanje parlamenata u raspravu o svim relevantnim pitanjima u pregovorima o članstvu, ali i za promociju unutrašnjeg konsenzusa o pristupanju Uniji, kojim se osnažuje pregovaračka pozicija Bosne i Hercegovine.