Komšić i O'Brien se sastali u Washingtonu
Član Predsjedništva BiH Željko Komšić sastao se sa pomoćnikom državnog sekretara Sjedinjenih Američkih Država za evropska i euroazijska pitanja Džejmsom O’Brajenom (James O'Brien) u Vašingtonu (Washington). Na sastanku u Stejt Departmentu (State Department), razgovarano je o nizu važnih tema u kontekstu izazova sa kojima se Bosna i Hercegovina, ali i sve zemlje Zapadnog Balkana, trenutno suočavaju. Posebna pažnja posvećena je trenutnoj političkoj situaciji u Bosni i Hercegovini i njenom napretku na putu ka euroatlantskim integracijama.
U razgovoru o situaciji u Bosni i Hercegovini naglašena je važnost inteziviranog nastavka reformi koje će omogućiti ubrzanje integracijskih procesa i poboljšanje kvaliteta života svih građana Bosne i Hercegovine. Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić, u intervjuu za Glas Amerike, komentirao je intenzivne secesionističke prijetnje predsjednika RS-a Milorada Dodika u posljednjih nekoliko mjeseci, opisavši da se "Dodik ponaša kao ranjena zvijer".
„Ako bi čovjek bio racionalan ne bi radio ovo što on radi. Sva ta priča o nestanku BiH kroz taj proces razdruživanja su samo pusti snovi. To se neće desiti. Pokušano je to i '92. godine sa većom silom, sa toliko žrtava, pa je BiH opstala. Šta god on pokuša učiniti BiH će opstati i njegovi snovi se ne mogu ispuniti u tom smislu“, izjavio je Komšić.
O Bosni i Hercegovini govorilo se i tokom saslušanja Komiteta za strane poslove donjeg doma Kongresa Sjedinjenih Američkih Država. En Vagner (Ann Wagner), zastupnica iz Republikanske stranke, vodila je ispitivanje o Bosni i Hercegovini. Ona je u uvodu rekla da je Dejtonski sporazum pod konstantnim napadima predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.
„Stejt Department je, opravdano, uveo sankcije Dodiku i njegovim pomagačima, a ja sam više puta pozvala na ove sankcije, kroz zakon koji je prošao kroz Kongres uz podršku obje stranke. Bez obzira na to, Dodikove opasne provokacije se nastavljaju“, rekla je Vagner.
Ona je pitala pomoćnika američkog državnog sekretara za evropska i euroazijska pitanja Džejmsa O’Brajena koji su daljnji koraci koji će biti urađeni protiv lidera SNSD-a. O’Brajen je ponovio podršku SAD-a Bosni i Hercegovini:
„Prije svega, nema podrške za ono što Dodik govori, bilo da je riječ o ‘razdruživanju‘, nezavisnosti RS-a te bilo kakvom raspadu BiH. Andrej Plenković, premijer Hrvatske, javno je rekao da se protivi tome, a nema znakova podrške ni iz Srbije. Oni znaju da njihov put prema Evropskoj uniji zavisi od poštovanja prema međunarodnim granicama u regiji, što uključuje BiH. Kada Dodik priča na ovaj način, on pokušava da "podigne" svoju bazu glasača i to ne trebamo uzeti kao znak da je nešto moguće.“
Govoreći o sankcijama Miloradu Dodiku i njegovoj porodici, O‘Brajen je rekao da su one namijenjene da pokažu da entiteti kao što je RS trebaju funkcionisati na javnim budžetima, ne na preuzimanju javnih preduzeća ili na netransparentnim posudbama nepoznatih stranih izvora. Zastupnica Vagner konstatovala je da Evropska unija nije uvela sankcije Dodiku, na šta je O‘Brajen kazao da partneri SAD-a u Evropi koriste druge alate, te da EU zbog činjenice da mora imati konsenzus svih država članica ima poteškoća po ovom pitanju. Na kraju Vagner je tražila od O‘Brajena da sastavi pisani odgovor na pitanje koje akcije se poduzimaju na sprečavanju rizika od konflikta u našoj zemlji, a u kontekstu izvještaja SAD-a u kojem je rizik zbog politike Milorada Dodika proglašen visokim.