Kolona s učesnicima Marša mira prelazi drugu etapu puta ka Srebrenici
Kolona s učesnicima Marša mira, nakon što je prenoćila u mjestu Liplje kod Zvornika, nastavila je drugu etapu puta ka Srebrenici. Oni se kreću obrnutom rutom od Srebreničana 1995. godine, koji su pokušali spas naći u Tuzli ili Kladnju. Učesnici Marša u Potočarima se očekuju sutra u poslijepodnevnim satima, kada pristižu i učesnici ostalih komemorativnih kolona, koji na taj način odaju počast žrtvama genocida u Srebrenici.
Oko 6.000 učesnika Marša mira danas će preći 30 km od kampa Liplje do Mravinjaca, što je druga etapa puta dugog 100 km kojim su Srebreničani prolazili jula 1995. godine. Veliki je broj onih koji se već godinama iznova vraćaju na ovaj pohod da bi odali počast žrtvama. Među njima su Damir i Sabina, čiji očevi nisu preživjeli genocid u Srebrenici.
„Svaki put kad dođem do bukve gdje mi je otac ostao, gdje mi je otac poginuo, uvijek skupim hrabrosti da izdržim i te zadnje korake i da dostojanstveno uđem u Potočare i pogledam bijele nišane, i da kažem hvala za ovo što smo uspjeli danas“.
„Svaki Marš mira je različit, emocije su drugačije, misli su drugačije. Dok hodaš pamtiš i razmišljaš da je svaki korak koji ti hodaš je natopljen krvlju“.
Za preživjele Srebreničane Marš mira predstavlja neku vrstu liječenja trauma, ali i obavezu da svoja iskustva i priče ispričaju i prenesu mlađim generacijama. Ramo Kadrić već 20 godina učestvuje u Maršu. Samo pukom srećom je preživio strijeljanje.
„Preživio sam jednu katastrofu, pregazio sam 500 ljudi mrtvih, preko kojih sam morao preći da bi se probio do slobodne teritorije. To je bilo teško. Teško je pričati svaki detalj koji sam preživio“.
Pohod od Nezuka do Potočara traje tri dana. Duž rute, lokalno stanovništvo i volonteri daju svoj doprinos kako bi učesnicima Marša mira olakšali put i pružili im osvježenje. Jedna od njih je i nana Safija Hrnjić, iz sela Ravne kod Kamenice.
„Dok sam živa dok mogu kuhati ja ću tako dočekivati, nije mi teško, puno mi znači da ugostim narod“.
Treća i posljednja etapa planirana je za sutra kada bi u kasnim popodnevnim satima učesnici trebali stići u Potočare. Upravo je to i najteža etapa. Na posljednjoj dionici koja je duga 20-ak kilometara, učesnici će proći i Kameničko brdo gdje je 1995. godine u zasjedi ubijeno više od hiljadu civila, a isto toliko ih je zarobljeno. Zbog strmog i zahtjevnog terena, na ovoj lokaciji sa potrebnom opremom biće i spasilački timovi Civilne zaštite. Također, na svim lokacijama na kojima budu uspostavljeni kampovi su i šatori sa krevetima za potrebe ambulante, te cisterne sa vodom. Ambulantni šator biće uspostavljen i na planini Udrč u općini Milići. Ove godine Marš mira se organizira 20. put. Cilj je da tradicija Marša, ostane i nakon što više ne bude posmrtnih ostataka za ukop.