Javno zdravlje u vrtlogu globalnih izazova
Dvodnevna konferencija “Javno zdravlje u vrtlogu globalnih izazova” okupila je više od 150 stručnjaka iz oblasti javnog zdravlja.
Predviđenim panelima i stručnim predavanjima obuhvaćene su ključne teme od značaja za zaštitu javnog zdravlja u Federaciji BiH, posebno kada je u pitanju institucionalni okvir.
Zakon o zdravstvenoj zaštiti je iz nekih starih vremena i potrebno ga je mijenjati. Ministarstvo radi na novom zakonu kako bi neke oblasti, koje nisu dio zakonskih propisa, adekvatno tretirale, posebno rijetke bolesti, kazao je federalni ministra zdravstva Nedeljko Rimac.
„Idemo sa zakonom o rijetkim bolestima na Vladu pa onda u parlamentarnu proceduru. Maksimalno smo otvoreni, a sve aktivnosti oko punjenja fonda solidarnosti najbitnije su u ovom trenutku za liječenje svih bolesti koje su do sada tretirane ovako ili onako. Mi se borimo da u taj fond solidarnosti što više novca ubrizgamo.“
Ministar Rimac potvrdio je da u određenim aktivnostima sa Svjetskom bankom već je izrađen jedan hodogram kako bi se problemi u zdravstvu rješavali kreditnim i grant sredstvima. Osvrnuo se na višedecenijske liste čekanja na specijalističke preglede. Posebno urgentno rješavanje je onih za onkološke pacijente.
Osvrnuo se i na odlazak medicinskih kadrova van BiH, posebno mladih kadrova te poručio da država “mora poboljšati ambijent i uvjete rada da ti ljudi osjete da im je kvaliteta života u njihovoj zemlji bolja nego vani.”
Direktor Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH Siniša Skočibušić kazao je da se javno zdravstvo pokazalo kao vrlo važna grana medicine, posebno nakon pandemije COVID-a.
"Tokom pandemije vidjeli smo koliko je važno da je naš zdravstveni sustav organiziran, što je zapravo pomoglo u boljem nošenju s pandemijom", rekao je Skočibušić, navodeći da su pred javnim zdravstvom novi izazovi.
„U Federaciji je proglašena epidemija ospica, a u pojedinim kantonima i velikog kašlja, što je zapravo teška situacija za nas, jer smo mislili da se radi o dobro kontroliranim cjepno preventabilnim bolestima, ali zbog niskog cjepnog obuhvata, mi imamo danas njihovo izbijanje i dosad je preko 7.000 djece oboljelo, a bilo je i smrtnih slučajeva, što nas dodatno zabrinjava."
Da su veliki izazovi pred javnim zdravstvom potvrdio je i primarijus doktor Fahrudin Kulenović, podsjećajući da je javno zdravstvo institucionalno i kao termin nastalo na ovim prostorima prije 100 godina.
Tokom dva dana održavanja konferencije, kroz panele i stručna predavanja, razgovarat će se o brojnim faktorima rizika za javno zdravlje, preventivno-promotivnim aktivnostima u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, masovnim nezaraznim bolestima, ali i o seksualnom i reproduktivnom zdravlju, javnozdravstvenim krizama, migracijama i imunizaciji.