Prilog Irene Antić

Iz Ujedinjenih nacija nove optužbe da Izrael krši međunarodno pravo

Američka agencija za međunarodni razvoj saopćila je da oko 2,5 miliona ljudi u Libanu treba hitnu humanitarnu pomoć u hrani.

USAID navodi da je broj onih kojima je potrebna pomoć drastično porastao. Očekuje se da će nekoliko regiona ostati na kriznom nivou do januara, uključujući glavni grad Bejrut i njegova južna predgrađa.

Trenutni i očekivani poremećaji u lancu opskrbe hranom tjeraju domaćinstva da stvaraju zalihe hrane i osnovnih potrepština usred porasta cijena hljeba i drugih osnovnih proizvoda. Izrael je napao Liban nizom zračnih napada, a ubijeno je više od 1.500 osoba, dok je više od 8.000 ranjeno. Četvrtina teritorije Libana je pod izraelskim vojnim naredbama za raseljavanje, što je znak rastućeg razmjera humanitarne krize.

U dva izraelska zračna napada na Bejrut protekle noći ubijeno je 22 ljudi, više od 100 je ranjeno. Jedan od napada bio je usmjeren na dužnosnika Hezbolaha, saopćio je libanski sigurnosni izvor.

Crveni polumjesec Irana objavio je da je Izrael izveo napad na njihovu poljsku bolnicu na granici Libana i Sirije. Tim povodom oglasio se direktor Crvenog polumjeseca Hussain Kolivend:

"Terenska bolnica, koja se nalazi na libansko-sirijskoj granici, a koja se sastoji od 56 kreveta i skladišta lijekova, u potpunosti je izgorjela u sinoćnjem napadu Izraela. Ovu bolnicu je nedavno podigao Crveni polumjesec Irana kako bi pružio medicinsku pomoć Libancima povrijeđenim tokom izraelskih napada. U napadu nije bilo poginulih. Cijeli naš medicinski tim je na sigurnom, ali su bolnička kola hitne pomoći, zdravstvena oprema i zalihe uništeni."

U međuvremenu, Hezbollah je objavio snimke na kojima prikazuje kako su spriječili pokušaje infiltracije izraelskih snaga na južnu libansku granicu. Snimak je objavljen uz poruku: "Ne razmišljaj hoćeš li biti pogođen... razmišljaj kada ćeš biti pogođen".

Međunarodne organizacije i brojne vlade kritiziraju izraelske vojne operacije u Gazi, koje rezultiraju stradanjem velikog broja civila, uključujući žene i djecu. Zbog tih zločina određene zemlje već su obustavile ili ograničile vojnu saradnju s Izraelom, pozivajući na hitne mjere za zaštitu civilnog stanovništva i poštovanje međunarodnog humanitarnog prava. Istovremeno, njemački kancelar Olaf Scholz  saopćio je da će njegova zemlja uskoro isporučiti Izraelu veće količine oružja, nakon što je opozicija kritikovala značajan pad isporuka ove godine:

"Nismo odlučili da ne isporučujemo oružje. Isporučivali smo oružje i nastavit ćemo s isporukama. Donijeli smo odluke u Vladi koje će također osigurati daljnje isporuke u skoroj budućnosti."

Iz Ujedinjenih nacija stižu nove optužbe protiv Izraela da krši međunarodno pravo. Mirovna misija UN-a u Libanu saopćila je da su izraelske snage namjerno pucale na njihove položaje, ranivši dvojicu mirovnjaka. Izvještaj UN-a, koji je sačinilo više eksperta i koji je objavljen sinoć, optužuje Izrael da provodi usklađenu politiku uništavanja zdravstvenog sistema Gaze, navodeći da to predstavlja ratne zločine. Prije predstavljanja punog izvještaja Generalnoj skupštini UN-a 30. oktobra, visoka povjerenica za ljudska prava UN-a Navi Pillay izdala je saopćenje u kojem je pregledala svoje nalaze, rekavši da je Izrael izveo "nemilosrdne i namjerne napade na medicinsko osoblje i objekte tokom rata". "Naročito su djeca podnijela teret ovih napada, pateći i direktno i indirektno od kolapsa zdravstvenog sistema", navela je Pillay. Izrael još nije reagirao na ovaj izvještaj, dok su ranije često optuživali UN-a za institucionalnu pristrasnost.