Inicijativa “Put istine i pravde”
Predstavnici udruženja koja okupljaju preživjele žrtve genocida i drugih zločina, te boračkih organizacija ističu da se BiH nalazi u jednom od najtežih perioda nakon agresije, u kojem, kontinuirano, raste broj optužnica i sudskih procesa protiv pripadnika Armije i MUP-a RBiH, među kojima su i komandanti korpusa. Udruženja upozoravaju da je cilj vrlo jasan: stvaranje narativa o jednakoj odgovornosti svih; onih koji su napadali i onih koji su bili napadnuti i mali obavezu i odgovornost da brane svoje porodice, gradove i državu. Istovremeno, naglašavaju, procesuiranje ratnih zločinaca, koji su odgovorni za masovne zločine, pa tako i genocid nad Bošnjacima, odvija se sporo, rad pravosuđa je neefikasan, ratni zločinci, u odnosu na žrtve, privilegirani su i zaštićeni. Također, procesuiranja visokorangiranih pripadnika VRS-a i HVO-a su neefikasna ili se uopšte ne provode. Iz udruženja ističu da nisu protiv procesuiranja svih koji su odgovorni za zločine, ali da trenutna praksa Tužilaštva BiH i nižerangiranih tužilaštava nije u skladu s pravdom i činjenicama. Smatraju da su Strategija za procesuiranje predmeta ratnih zločina iz 2008. i revidirana iz 2019. godine doprinijele ovako neodrživom stanju, te da način i brzina procesuiranja odgovornih za ratne zločine u BiH i regionu nisu adekvatni. Cilj Inicijative koja je okupila predstavnike udruženja žrtava i boraca poduzimanje je aktivnosti kako bi pravda bila vraćena na put koji je, ističu, prije više od tri decenije, zacrtao MKSJ.
Glavni tužilac Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove Serž Bramerc prezentirajući šestomjesečni izvještaj o radu Mehanizma, kazao je u Vijeću sigurnosti UN-a da treba istražiti i potencijalno procesuirati nekoliko hiljada osumnjičenih za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji. Među njima je i oko 500 osumnjičenih čije bi predmete od Bosne i Hercegovine trebala preuzeti pravosuđa u susjednim zemljama. Bramerc je govorio i o procesu traženja nestalih osoba.
Potraga za nestalim licima tokom sukoba u bivšoj Jugoslaviji humanitarni je imperativ. Haško tužilaštvo obavilo je sve primarne zadatke u zajedničkom projektu s Međunarodnim komitetom Crvenog križa za podršku traženju nestalih.
Države treće strane nastavljaju provoditi politiku bez sigurnog utočišta i tako pomoći da osumnjičeni ratni zločinci i počinioci genocida budu izručeni ili krivično gonjeni, Nastavak pružanja pomoći državama članicama od ključne je važnosti.
Podsjetimo u BiH traga se za još više od 7 hiljada nestalih.