Hugh Grant, Malala i magarac: najbolji memovi i trenuci s dodjele Oscara
(Izvor: Kevin Winter/Getty Images)

Hugh Grant, Malala i magarac: najbolji memovi i trenuci s dodjele Oscara

Bilo je krindža. Bilo je haosa. Bio je i kokainski medvjed. Ovo su najviralniji dijelovi ovogodišnje ceremonije dodjele Oscara.

Hugh Grant je imao svoj trenutak

Hugh Grant je promucao i dvosmisleno iznio svoj put kroz jedan od najmučnijih trenutaka dodjele nagrada prije ceremonije – u intervjuu koji je pokrenuo hiljadu memova.

"Cijelo čovječanstvo je ovdje... to je Vanity Fair", rekao je u intervjuu na crvenom tepihu s američkom manekenkom Ashley Graham, misleći na roman Williama Thackeraya iz 1848, a ne na modni časopis.

„Sve je to zbog Vanity Fair-a – tu se opuštamo i malo se zabavimo!“ kazala  je Graham u odgovoru, pozivajući se na magazin koji je čuveni domaćin afterparty-a dodjela Oskara.

Nažalost, tu nespretnost nije završila. Da li se večeras kladio na nekog pobjednika? "Nikog posebnog", rekao je Grant. Koga je nosio? "Samo moje odijelo." Kako je bilo glumiti u Glass Onion? “U njemu sam otprilike tri sekunde.”- redali su se nezainteresovani odgovori britanskog glumca.

Uručujući nagradu kasnije uveče, nazvao je svoje lice skrotumom, što ga je možda učinilo prvom osobom koja je rekla "mošnja" na dodjeli Oskara (nije provjereno, ne mora značiti da je zaista tako).

Rihanna i Lady Gaga: makeover, makeunder

Dok je Hugh Grant prigovarao, i Rihanna i Lady Gaga (u neočekivanom pojavljivanju) su ušle – prva u izrazito diskretnoj odjeći, šeširu i svemu tome; a druga u mrežastom korzetu  Versacea – kojim je rizikovala da se spotakne dok je „spašavala“ fotografa.

Obje umjetnice su kasnije izvršile veliku promjenu u garderobi kako bi izveli svoje pjesme nominirane za Oskara.

 

Rihanna je svoj kosplej normalne osobe zamijenila haljinom do poda; Gaga je svoju haljinu do poda zamijenila za… kosplej normalne osobe?

Pomislite na Gaginu šminkericu, koja je sinoć očito radila prekovremeno.

David Byrne kobasica party

Nemojte guglati tu frazu. Govoreći o nominiranima za najbolju originalnu pjesmu, David Byrne je izašao na pozornicu kako bi izveo This is a Life – svoju pjesmu sa Son Luxom i Mitskijem iz velikog pobjednika večeri, Everything Everywhere All at Once – i za nekoliko sekundi otkrio je svoj izbor: set hotdog prstiju koji upućuje na scenu koja se mnogo dijelila u multiverzumskom epu.

(Vjerovatno nije morao da plati 55.000 američkih dolara za tu čast, za razliku od jednog nedavnog megafana.)

Sretan rođendan, James!

A u vezi numere koja sigurno nije nominovana za najbolju originalnu pjesmu: cijela publika Oscara pjevala je sretan rođendan Jamesu Martinu, glavnom glumcu filma An Irish Goodbye, koji je kući odnio nagradu za najbolju kratkometražnu akciju uživo zbog svoje priče o dva brata koji ispunjacaju listu želja njihove pokojne majke. Posebno živahna izvedba došla je od zvijezde The Banshees of Inisherin Colina Farrell-a, koji je podigao palčeve gore svom kolegi, irskom glumcu.

 

Svi na noge zbog ekspresija Ke Huy Quana

Za priču o Oscarima na koju niko nije bio ljut, ne tražite dalje od Ke Huy Quana, koji je nastavio svoju dominaciju u ovogodišnjoj sezoni dodjele nagrada. Bez iznenađenja, dobio je nagradu najboljeg sporednog glumca za svoju ulogu mekog, stoičkog oca u filmu Everything Everywhere All at Once’s – ulogu koju je dobio nakon duge pauze i više od 30 godina nakon što dječijih glumačkih dana u filmovima The Goonies i Indiana Jones i hram propasti.

On je svoj govor iskoristio kao priliku da se još jednom zahvali establišmentu što mu je „poželio dobrodošlicu nazad“, u povratku za filmove. „Snovi su nešto u što morate da vjerujete“, rekao je. “Skoro sam odustao od svog.

Magarci i medvjedi i rakuni

Ali pravi pobjednik večeri? Životinje – svih oblika, svih veličina, različitog stepena prikladnosti – koje su jurišale na pozornicu i prolaze Dolby teatra.

Od izloženih stvorenja, bila je tu Jenny – voljeno magare iz The Banshees of Inisherin – koja je blistala u centru pažnje.

"Ako se osjećate uznemireno ili ako pobijedite ili ako se osjećate anksiozno ili ako jednostavno volite mazge, priđite i zagrlite je", rekao je voditelj Jimmy Kimmel.

Jenny se pridružila i glavna glavna uloga Cocaine Bear-a, filma o medvjedu na kokainu. Stajala je uz svoju rediteljku Elizabeth Banks, koja je bila na sceni da uruči nagradu.

Ovo nije bilo prvo javno pojavljivanje medvjeda – takođe se pojavila sa Banksovom na naslovnoj strani Variety-a prošlog mjeseca – i sigurno nije njeno posljednje.

Kasnije je uletjela u publiku na dodjeli Oskara kako bi mučila kolege glumce i producente, uključujući – u nizu vrijednih trenutaka – jednu vrlo nesretnu Malalu Yousafzai. “Kokainski medvjed, ostavi Malalu na miru!” je fraza za koju niko od nas nije mislio da će je čuti.

Pominjanja počasnih životinja idu i za: rakuna iz filma Everything Everywhere All at Once, ptičicu sjajan na ekranu iza Davida Byrnea dok je nastupao; i jadnog, usamljenog psića Charlieja Mackesyja, koji je osvojio najbolji animirani kratki film za Dječak, krtica, lisica i konj – koji je u svom govoru priznao da je svog psa ostavio u hotelskoj sobi.

Faca Andrew Garfielda

Svako na određenom dijelu Twittera zna da lice Andrewa Garfielda postane viralno otprilike svakih 12 sati, ali drugačija verzija njega je izazvala posebne reakcije na dodjeli Oskara.

 

Ugovaran od strane Kimmela – koji je usputno pomenuo Garfildovog Spajdermena tokom jedne od mnogih gegova vezanih za The Slap (Will Smitha) – Garfield je slegnuo ramenima i nasmiješio se u tzv. „pomozi mi“ osmijeh. Citiramo ovdje jednu od reakcija, Andrew Garfield… ti si svi mi!

federalna.ba/The Guardian

Oscar memovi