Hrvatska: Obilježava se Europski dan sjećanja na žrtve svih totalitarnih i autoritarnih režima
Potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, kao izaslanik premijera Andreja Plenkovića, paljenjem svijeća na zagrebačkom groblju Mirogoj obilježio je Europski dan sjećanja na žrtve svih totalitarnih i autoritarnih režima.
Medved je istaknuo kako se danas obilježava Europski dan sjećanja na žrtve fašizma, nacizma, komunizma te dodao kako je cilj Vlade Hrvatske ekshumacija i dostojan pokop svih žrtava.
“Cilj nam je stvaranje ozračja tolerancije, uvažavanja i izgradnja odnosa koji osiguravaju perspektivu Republike Hrvatske. Naš narod je kao rijetko koji stradao kroz povijest zato nikad ne smijemo zaboraviti žrtve, moramo se žrtvama klanjati, ali ulagati energiju na kvalitetne međuljudske odnose u društvu i poštivanje ljudskih prava”, kazao je Medved.
Ministar branitelja Medved upalio je svijeće na Gradskom groblju Mirogoj, a danas će nazočiti posljednjem ispraćaju i pokopu ekshumiranih žrtava iz grobišta s područja Grada Gospića.
Obilježavanjem Europskog dana sjećanja na žrtve svih totalitarnih i autoritarnih režima Hrvatska se pridružila većini država članica Europske unije u kojima se, na preporuku Europskog parlamenta, potiče na promišljanje osjetljivih i kompleksnih pitanja zajedničke povijesti i njezina očuvanja kako bi sljedeće generacije mogle iz nje učiti i graditi suživot na temeljima demokracije i uvažavanja temeljnih prava.
Europski parlament je u svojoj preporuci naglasio da svaka država prilagodi vrijeme i način obilježavanja sjećanja na žrtve totalitarnih režima vlastitoj povijesti i tradiciji. Hrvatska se tako pridružila Estoniji, Latviji, Litvi, Sloveniji i Švedskoj obilježavanjem 23. kolovoza, Europskog dana sjećanja na žrtve totalitarnih i autoritarnih režima.
federalna.ba/AA