Džubur: Potencijal zadružnog sektora ogroman, potrebne reforme
Ahmed Džubur, profesor na Agromediteranskom fakultetu Univerziteta Džemal Bijedić u Mostaru, govoreći za Federalnu televiziju o stanju zadružnog sektora i zadružne imovine u Federaciji BiH, kazao je da 'svi oni koji prate ovu problematiku će reći da je stanje bremenito, kompleksno i da nimalo nije poželjno već više od 20 godina, budući da se desila tranzicija koja je poprilično loša i koja je uzrokovala sve probleme sa kojima se susreće Savez poljoprivrednih zadruga'.
„Više od 670 zadruga koje je formirano došlo je u situaciju da je svega njih stotinjak funkcionalno“, ističe Džubur.
Konstatirao je da savremeni evropski sistem zadružnog organizovanja nije zaživio u našoj zemlji.
„Prednosti su očigledne i koje su bile evidentne u tom možda osmom, devetom desetljeću prošlog stoljeća u bivšoj državi, kada se posredstvom zadruga moglo obaviti puno toga, od nabavke sjemenskog sadnog materijala, zaštitnih sredstava, jeftinijih cijena repromaterijala, lakše pronalaženje tržišta po adekvatnim cijenama. Toga, nažalost, u današnjem sistemu zadrugarstva nema i to je nešto što tu prednost čini samo na papiru. Znači, potrebno je izvršiti reforme koje su i navedene u usvojenoj Strategiji poljoprivrede i ruralnog razvoja Federacije BiH 2021-2027., na čemu je aktuelni federalni ministar jako radio i jako se založio i uvjereni smo da će te prednosti biti valorizovane u narednom periodu kroz implementaciju tih nekih zajedničkih agrarnih politika kojima teži i Savez poljoprivrednih zadruga i Federalno ministarstvo poljoprivrede“, naveo je.
Naglašava da je potencijalna snaga zadružnog sektora kao potencijalnog generatora masovnog zapošljavanja ranjivih grupa stanovništva na tržištu rada ogromna.
„Iz jednostavnog razloga što treba vidjeti sistem zadrugarstva u zemljama u okruženju. Ako se udaljimo samo do Italije i njihov sistem zadrugarstva koji jako forsira i jako ima izraženu percepciju potreba ranjivih grupa, poput recimo ovisnika o narkoticima alkoholu, žena koje su žrtve nasilja u porodici, vidjet ćemo da taj koncept koji je tržišno orijentisan i koji je moderan, koji je socijalno onako afirmativan, ima ogroman broj korisnika i sljedbenika i svi ti ljudi koji su učesnici u takvom modernom funkcionalnom sistemu zadrugarstva imaju ogromne benefite. Tako će biti i u BiH, u Federaciji, kad Federacija i BiH budu funkcionalne“, objašnjava Džubur.
federalna.ba