Radost čitanja i susretanja: U Sarajevu 9. Bookstan
U Ateljeu Figure, s početkom u 11 sati, danas počinje 9. Međunarodni festival književnosti Bookstan. Program otvara predstavljanje knjige "Trg oslobođenja" slovenskog pisca Andreja Blatnika, s kojim će razgovarati prevoditeljica Jagna Pogačnik.
Andrej Blatnik nagrađivani, prevođeni i antologizirani prozaik i kolumnist, studirao je komparativnu književnost, sociologiju kulture, američku književnost i komunikologiju. Startao je kao basist u jednom punk bendu. Radi u izdavaštvu kao urednik i prevodilac. Predaje nakladništvo na ljubljanskom Filozofskom fakultetu, saopćila je izdavačka kuća Buybook.
Kroz vrlo osobnu priču o egzistencijalnim teturanjima jednog izgubljenog naraštaja, i više nego kroz brojne kulturalne reference kojima nas Blatnik nježno obasipa, učimo štošta o modernoj Sloveniji, i to sada kad smo mislili da jedni o drugima odavno već znamo sve - kazala je Vanja Kulaš.
Dio bogatog programa prvog dana manifestacije čine i ; radionica "Školegijum" na kojoj će autor Zoran Ćatić i ilustrator Sanjin Fazlić mališanima predstaviti serijal slikovnica "Bepo i njegova družina iz bašte", promocija knjige Selme Raljević "Književnost bez granica", predstavaljanje romana "Ista rijeka" bugarske autorice Zdravke Evtimove, razgovor Florence Hartmann s Peterom Maassom o njegovoj kultnoj knjizi "Ljubi bližnjega svoga: Priča o ratu".
A ono što se s nestrpljenjem očekuje biće promocija knjige Zorana Predina "Bezgrešna"- nevjerovatno šarmantna politička satira sa elementima krimića, crnog humora i fine erotike.
Osim što se bavi pisanjem, Zoran Predin jedan je od najuspješnijih muzičara sa ovih prostora, a osamdesetih godina bio je vođa kultnog rock sastava Lačni Franz. Festival Bookstan će svečano i otvoriti Muzičko veče sa Zoranom Predinom , s početkom u 21 sat.
Ovogodišnji Bookstan, koji deveti put organizira Izdavačka kuća Buybook, traje sve do 6. jula/srpnja 2024. godine, ponovo ugošćujući renomirane književnike/ce, izdavače, prevoditelje/ice i druge stručnjake/inje iz oblasti književnosti iz gotovo 15 zemalja svijeta. Tema 9. Međunarodnog festivala književnosti Bookstan nosi naziv Zarjavele trobente, a poziva se na istoimenu pjesmu grupe Kongres (u izvedbi Zorana Predina), čijim zahrđalim trubama, glasnicima iz prošlog vremena, postavljamo centralna pitanja devetog Bookstana: Kakvi narativi imaju moć postati kulturnim naslijeđem? Na koji način književni glasovi bivaju odjekom vlastite generacije, ali duh njenog vremena transcendiraju u ideal koji nije sebično, nostalgično vezan za jedno vrijeme i prostor, već bremenit istinom za generacije koje dolaze? Šta je sa narativima koji ostaju zatočeni u svojoj generaciji – kakvo značenje imaju izvan nje?
Pored gostovanja međunarodnih književnih imena, festival održava mrežu autora i autorica regiona predstavljanjem savremene bosanskohercegovačke, slovenačke, hrvatske, srpske, crnogorske i makedonske književnosti. Tematske tribine o značajnim pitanjima za bosanskohercegovačko i regionalno izdavaštvo prate predstavljanja knjiga. Teme kojima se Bookstan bavi se tiču slobode izražavanja, regionalne kulturne saradnje, fluidnih narativa, kolonijalne historije, odnosa ideologije i književnosti itd. Tokom proteklih osam godina, na Bookstanu je učestvovalo gotovo 500 domaćih, regionalnih i svjetskih autora i autorica, među kojima su: Geert Mak, Orhan Pamuk, Colm Tóibín, Benjamin Moser, Rabih Alameddine, Mathias Énard, Rawi Hage, Kamila Shamsie, Hanif Kureishi, Mona Eltahawi, John Freeman, Bora Ćosić, Ivan Čolović, Kader Abdolah, Ahmet Ümit, Priscilla Morris, Adania Shibli, Delphine Minoui, Andrej Nikolaidis, Ece Temelkuran, Jakuta Alikavazović, Marija Todorova, Dubravka Ugrešić, Miljenko Jergović, Semezdin Mehmedinović, Bekim Sejranović, Ilija Trojanow, Faruk Šehić, Xiaolu Guo, Damir Karakaš, Nellja Veremej i brojni drugi/e.
U toku četiri dana festivala održi se 40 događaja, u okviru glavnog programa i programa posvećenog književnosti za djecu i mlade «Mladi kutak». Programski sadržaj Bookstana ostvaruje se kroz prisustvo velikog broja autora/ica, novinara/ki, historičara/ki, kritičara/ki, stručnjaka/inja, ali i publike uopće, kritične mase protagonista/kinja, koji/e povećavaju specifičnu energiju nositelja/ica kritičkog i senzibiliziranog govora.
Festival od svog osnivanja uključuje i edukativni program u cilju razvoja književne kritike kroz komponentu «Radionica za mlade književne kritičar(k)e» na kojoj učestvuju mladi od 21 do 30 godina starosti. Ovu sedmodnevnu radionicu pohađa 20 studenata/ica jezičkih i književnih studija iz BiH, Slovenije, Hrvatske, Srbije i Crne Gore koji/e imaju usmjerenje ka književnoj i kulturnoj kritici, te koji/e su odabrani na osnovu kvalitete svoje prijave i izražene motivacije za učestvovanje. Radionica je kombinacija predavanja osam međunarodnih predavača/ica i praktičnog rada. Najaktuelnije i najrelevantnije književne kritike nastale u toku radionice se nagrađuju Nagradom za rad mladog/e kritičara/ke na svečanom zatvaranju festivala.
Sa svakim izdanjem Bookstana raste i krug njegovih prijatelja koji žele povećati efekte ostvarenih rezultata i podržati nastavak festivala. Pisanje medija o prethodnim izdanjima Bookstana dokaz je da mediji i građani prepoznaju Bookstan kao događaj od izvanrednog značaja za građane Sarajeva i cijele Bosne i Hercegovine-navodi se u saopćenju organizatora festivala.
federalna.ba