CIK u Sarajevo organizirao simulaciju glasanja uz upotrebu skenera i izrekao nove novčane kazne za kršenje izbornog zakona
Centralna izborna komisija BiH danas je u Sarajevu organizirala simulaciju glasanja uz upotrebu optičkih skenera sa ciljem upoznavanja građana s radom skenera i načinom glasanja. CIK je na današnjoj sjednici izrekao i nekoliko novčanih kazni političkim strankama i kandidatima, a jednu od najvećih dobio je Vlade Sladoje, kandidat PDP-a za načelnika Općine Kalinovik, koji je veličao ratne zločince i širio mržnju. Koalicija "Pod lupom" predstavila je dio izraživanja o povjerenju građana u izborni proces. Prema rezultatima, 7 od 10 građana u Bosni i Hercegovini smatra da izbori nisu pošteni.
Centralna izborna komisija nastavila je sa simulacijom glasanja uz upotrebu novih tehnologija. Građani su u jednom od sarajevskih tržnih centara mogli vidjeti kako skeneri funkcioniraju, odnosno upoznati se s načinom glasanja. Direktorica USAID-ovog programa podrške izbornom integritetu u Bosni i Hercegovini Tihana Bartulac Blanc, kazala je da je glasanje uz upotrebu optičkih skenera praktično identično glasanju na redovnim biračkim mjestima.
"Samo povrh glasačke kutije imate skener i u njega ubacite glasački listić. Tako da nema puno interakcije sa glasačkom kutijom. Ili vam skener kaže da je vaš glasački listić skeniran ili u slučajevima, ako ste donijeli glasački listić od negdje drugdje ili ste ga oštetili ili označili na način da ga ne može prihvatiti, reći će vam da listić nije skeniran i u tom slučaju možete dobiti zamjenski glasački listić."
Predsjednica Općinske izborne komisije Vogošća Selma Zunđa podsjetila je da je nedavno u toj općini održana simulacija izbornog dana koja je, kako je ocijenila, prošla uspješno.
"Mi smo zadovoljni načinom na koji radi skener i načinom na koji ćemo izvršiti utvrđivanje tog izbornog rezultata i prenos transmisije. Vrlo je lagano. Birač dođe, a na biračkom mjestu će se izvršiti identifikacija. Odlazi do člana Biračkog odbora koji će raditi na izdavanju glasačkih listića. U ovom slučaju lokalni su izbori pa ćemo imati dva glasačka listića za nivo načelnika i nivo Općinskog vijeća. Pored toga će dobiti zaštitni folder, odnosno fasciklu, gdje se treba zaštititi tajnost glasanja. Birač potom odlazi iza paravana da izvrši glasanje", kazala je Zunđa i dodala da će nakon glasanja birač svoj glas ubaciti u skener na obradu i on završava u glasačkoj kutiji.
Centralna izborna komisija nastavila je i sa drugim aktivnostima, te je na današnjoj sjednici imenovala predsjednike biračkih odbora za lokalne izbore i njihove zamjenike. Izrekla je i nove novčane kazne političkim strankama i kandidatima zbog preuranjene izborne kampanje, zloupotrebe djece u predizborne svrhe i zloupotrebe javnih resursa za promociju stranke. Zbog govora mržnje i veličanja ratnog zločinca, izrečena je jedna od najvećih kazni dosad, a dobio ju je Vlade Sladoje, kandidat PDP-a za načelnika Općine Kalinovik. Mišo Krstović iz Sekretarijata Centralne izborne komisije pojašnjava:
„Cijeneći vokabular koji je korišten na predizbornim skupovima i koje asocijacije može probuditi kod dobrog dijela stanovništva ove države, služba smatra da, a cijeneći sve okolnosti i dosadašnje angažiranje PDP-a i da nije bilo ratne retorike u ovom smislu, nego da je ovo sad kandidat ovako koristio, da je potrebno da se donese odluka da se politički subjekt PDP kazni iznosom od 3.000 KM, a da se Vlade Sladoje zbog ovakvih objava i korištenja govora mržnje, kazni novčanom kaznom iznosu od 20.000 KM.“
U međuvremenu, Koalicija "Pod lupom" predstavila je dio istraživanja o povjerenju građana u izborni proces. Rezultati pokazuju da 7 od 10 građana smatra da izbori nisu pošteni i većina podržava uvođenje novih tehnologija radi sprečavanja izbornih krađa i prevara. Voditelj projekta Dario Jovanović:
„Skoro svaki četvrti građanin Bosne i Hercegovine svjedočio je nekom obliku izborne prevare, tačnije 22,7% njih. Kada ih pitate drugo ili sljedeće pitanje, vidite da zapravo neka četvrtina građana ili ne bi prijavila izbornu prevaru, ili nije sigurna da li bi prijavila tu izbornu prevaru. Dakle, bez obzira što su svi protive tome, neki nemaju dovoljno povjerenja u institucije da prijave.“
Ovo istraživanje je provedeno u augusta ove godine, a učestvovalo je 1.000 ispitanika.