BIH SE MORA POČETI PRILAGOĐAVATI KLIMATSKIM PROMJENAMA
Bosna i Hercegovina se mora početi prilagođavati klimatskim promjenama, poručili su uvodničari na redovnoj sesiji Asocijacije nezavisnih intelektualaca Krug 99 o temi “Odgovor na klimatske promjene i katastrofe“ Aleksandar Knežević, univerzitetski profesor u penziji, član Odbora za energiju, energetiku i okoliš Akademije nauka i umjetnosti BiH i Nedim Suljić redovni profesor na Univerzitetu u Tuzli i član Evropske akademije nauka i umjetnosti.
Svaki razvojni plan u Bosni i Hercegovini, počevši od prostornog, mora biti zasnovan na očekivanim klimatskim promjenama, jer postoje prognoze do kraja ovog vijeka. Prognozira se da će doći povećanja emisije stakleničkih gasova, najviše zbog porasta broja stanovnika u zemljama u razvoju. Aleksandar Knežević, profesor u penziji, član an Odbora za energiju, energetiku i okoliš Akademije nauka i umjetnosti BiH
“Ne smije se desiti da doživimo ovu prirodnu katastrofu i prirodnu nesreću i društvenu katastrofu da djelujemo. Znači, zna se koliko će temperatura rasti, zna se da ćemo imati padavina za 40 posto manje, zna se da ćemo imati česte nevremena i tako dalje. Ti se modeli stalno usavršavaju i moramo da to imamo na umu. Adaptacija klimatskim promjenama mora biti ključ razvoja BiH i ne smije biti ni jedna oblast djelovanja koja neće uključiti buduće promjene klime.“
Klimatske promjene su se dešavale i ranije, dešavat će se i u budućnosti. Međutim, prije su se dešavale zbog prirodnih procesa, ali zadnjih nekih 50 godina promjene klime uzrokovane su ljudskim faktorom. Nedim Suljić, profesor na Univerzitetu u Tuzli i član Evropske akademije nauka i umjetnosti.
Prostorno planiranje na nivou države je potpuno zakazalo. imamo gradnju stambenih objekata na uslovno stabilnima padinama terena, dolazi do preopterećenja padina, sječe šume, vegetacije i, naravno, mijenja se, prije svega, oticaj na takvim strmim padinama, što dovodi do mogućnosti pojave bujičnih vodotoka i do plavljenja u nizijskim dijelovima. Nažalost vlast u Bosni i Hercegovini od 2001 godine pa do danas ne čini gotovo ništa kada je riječ o prilagodbi prije svega na klimatske promjene . Ne čini ništa da se spriječe ovakve tragične katastrofe kao što se desilo četvrtog oktobra u Jablanici, Fojnci i Buturović Polju. Vlast u BiH nažalost pokušava da skuplja samo određene poene i ovo što se desilo pred lokalne izbore, dva dana prije izbora, vidjeli smo da su predstavnici vlasti dotrčaki u zagrljaj stanovništvu, međutim već od ponedjeljka ih više nije bilo nigdje na terenu. Narod je ostao sama sa prije svega ljudima koji su došli da pomognu, spasiocima FUCZ, Republičke uprave CZ i svim onim iz susjednih država.“
Nažalost, sve ove planove koje imamo donesene na nivou BiH, kao i zakone, to se veoma malo primjenjuje na terenu. I dok god je tako, neće biti napretka i dešavaće se i dalje ovakve tragedije, tvrdi Suljić.
„Da bi se to počelo implementirati na terenu, prije svega vlast treba da promjeni svjest. treba da se smanji korupcija, treba da se smanji političko zapošljavanjepodobnih, a ne stručnih i dok god nam je to tako nikakva adaptacija i prilagodba na klimatske promjene bez obzira kakve imamo donesene zakone, strategije i akcione planove, neće uroditi plodom.“
Nikako da postanu svjesni oni koji upravljaju ovom državom da se mora djelovati preventivno, da se ne može dopustiti nelegalna gradnja i nešišćenje vodotoka, naročito ispod mostova. Ne može se dopustiti da imamo izgrađene restorane i vikend kuće na vodotocima i obalama rijeka, to je mimo zakona o vodama u oba bh. entiteta. Nažalost, u našoj državi cijeli ovaj poratni period imamo tu spregu jakih privrednika, tajkuna i vlasti. Daju se dozvole za gradnju, od prešutnih do legalnih bez potrebne analize lokaliteta, uz ugrožavanje stanovništva i putnih komunikacija, kazano je na sesiji Asocijacije nezavisnih intelektualaca Krug 99.