Prilog Aide Hasanbegović

BH Telecom povećao prihode, motor tehnološkog razvoja i lider na polju digitalizacije FBiH - poručio Nikšić

U Sarajevu su danas prezentirani finansijski rezultati BH Telecoma za prošlu, 2023. godinu, ali i za prvi  kvartal tekuće. U 2023. godini BH Telecom je ostvario ukupni prihod roba i usluga u iznosu od 535,5 miliona KM, što je 4%  više u odnosu na prethodnu godinu,  čime je ispunjen plan rasta. Premijer Federacije Bosne i Hercegovine Nermin Nikšić istakao je važnost BH Telecoma kao nacionalne državne kompanije koju Vlada vidi kao lidera u razvoju dalje digitalizacije Federacije BiH te poručio da Vlada nema namjeru da ga privatizira.

V.d. generalnog direktora BH Telecoma Amel Kovačević je prezentirao pozitivne finansijske pokazatelje u tekućoj 2024. godini. Ostvarena bruto dobit za I kvartal  iznosi 13,6 miliona KM i veća je za 3,7 miliona KM ili za 37% u odnosu na uporedni period. U prvih pet mjeseci zabilježen je rast ukupnih prihoda u iznosu od 223,4 miliona konvertibilnih maraka. 

Izlažući planove poslovanja u narednom periodu,  Kovačević je naglasio da je strateško opredjeljenje BH Telecoma kontinuirano ulaganje u kvalitetnu infrastrukturu te s tim u vezi, u narednom periodu, provest će tri ključne aktivnosti kako bi osigurao dugoročnu održivost na tržištu:

„Prva je reorganizacija korporacije koja će nas približiti tržištu i našim korisnicima, a koja će se provesti do kraja 2024. godine, druga aktivnost se odnosi na širenje širokopojasne optičke mreže i proširenje kapaciteta mobilne mreže kako bi cjelokupno bh. društvo bilo povezano kvalitetnim internetom i treća se odnosi na digitalni razvoj i inovativna rješenja“.

Federalni premijer Nermin Nikšić je naveo da ne treba zaboraviti da je BH Telecom  nacionalna državna kompanija, kompanija svih građana Federacije Bosne i Hercegovine:

"Ono što je važno spomenuti i što treba znati jeste da je BH Telecom u posljednjih 10 godina kroz svoje poslovanje preko milijardu i po KM uplatio u razne budžete samouprave kada je u pitanju država Bosna i Hercegovina, ali zato, ni na koji način, nije oštetilo nekakve investicione cikluse - preko 800 miliona je investirano kroz razne projekte, važne i bitne za razvoj BH Telecoma i mreže i svih onih segmenata o kojima direktor bolje i stručnije može govoriti nego ja."

Nikšić je napomenuo kako treba cijeniti ono što radi BH Telecom kao društveno odgovorna kompanija te naveo kao primjer posljednja dramatična dešavanja u elektroenergetskom sistemu:

"Da smo u pravu pokazala je situacija kvara u elektroenergetskom sistemu, kada je došlo do nestanka električne energije u cijeloj regiji, ali je BH Telecom osigurao da mobilna mreža funkcioniše. Zamislite koja bi tek panika nastala da nije bilo mobilne telefonije i signala."

Federalni premijer je kazao i kako Vlada Federacije BH Telecom vidi kao lidera na razvoju dalje digitalizacije što je potvrdio i Amel Kovačević, v.d. generalnog  direktora. Vizija je da postanemo vodeći digitalni integrator bh. društva, naglasio je Kovačević:

„Šta znači digitalni integrator, znači nosilac jednog zajedničkog posla sa različitim sudionicima, lokalnim i međunarodnim, javnim i privatnim sektorom kako bi se desila digitalizacija našeg društva. Nisam rekao Bosne i Hercegovine,  namjerno govorim bosanskohercegovačkog društva jer ono nije samo ono što imamo u granicama Bosne i Hercegovine, to je mnogo širi pojam. To je dakle taj horizontalni dio naše priče, a vertikalni dio je da mi sada zajedno sa našim partnerima, zajedno sa javnim i privatnim sektorom gradimo platforme,  stvaramo Inter operabilne ekosisteme u finansijama,  u zdravstvu, u administraciji, u zabavi, gdje ćemo omogućiti da bosanskohercegovački građani, gdje god oni bili, ako imaju želju da budu dio tog bosanskohercegovačkog digitalnog društva,  imaju priliku da privređuju, da se obrazuju. Na kraju krajeva, to je poseban izazov da se nakačimo na ova sva moguća sredstva koja se nude kada je u pitanju Evropska unija i njihov proces te digitalizacije, tu imamo ozbiljne potencijale.“

Ove godine će iz dobiti BH Telecoma za 2023. godinu kao i iz akumulirane dobiti iz ranijeg perioda biti isplaćeno ukupno 70 miliona KM dividende, i to 63 miliona KM prema većinskom vlasniku kapitala, Vladi Federacije BiH i 7 miliona KM malim dioničarima.